İBB Meclisi TBMM aratmadı

İBB Meclisi TBMM aratmadı

(Sadece İstanbul Gazetem vardı)

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı Ocak ayı 3. Birleşiminde gündem dışı söz alan CHP’li Seyit Ali Aydoğmuş öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için kutlama mesajını sunduğunda Ak Partili guruptan sataşma oldu. Konuşmasına devam eden Aydoğmuş sözlerine “Sabıkalı Ensar Vakfı” diyerek devam etmesi üzerine meclis karıştı. Bu karışıklığı önlemek için 10 dakika ara verildi. Ara sonrası CHP Grubundan bir açıklama geldi. CHP Toplantıya devam etmeme kararı aldı. 

Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Seyitali Aydoğmuş’un konuşmak için çıktığı kürsüde yarıda kesilen konuşma metninin tamamını sunuyoruz. 

 
 
Sayın Başkan değerli Meclis Üyeleri arkadaşlarım;
 
Sürekli olarak aldatılan bir iktidarın, bir daha aldatılmaması, yine cemaatlerle işbirliği anlayışından vazgeçmesi için gündem dışı söz aldım.
 
Sayın Başkan, değerli Meclis Üyeleri
 
6 Ocak 2017 tarihinde Bahçelievler Meclis Toplantısında FETÖ terör örgütünden alınan Safiye Sultan Kız Yurdu Ensar Vakfına verildi. Orda yüce meclisi uyardım. İstanbul’da 50 öğrenciye bir yedek düşerken bu yurdu gelin Kredi Yurtlar Kuruluna verelim, yok olmaz ise Bahçelievler Belediyesi olarak AKP’li Belediyeler içerisinde bir ilke imza atalım ve imar, iskan ve de deprem güçlendirme sorunlarını çözelim, belediye olarak biz işletelim dedik. Zira devredilen binanın imarı yok, iskanı yok, 25 metre dolgu toprağa inşa edilmiş bir bina. Olmadı. Ayrıca meclis üyelerine ülkenin bu kadar sıkıntılı olduğu bur dönemde, sabıkası oldukça kabarık bir vakfa bu yanlışlığı yapmayalım dememize karşın hemen hemen şube başkanlarının birçoğu cinsel istismar ve tacizden ceza almış bir yapıya bunu vermeyin dedik.
 
Ek de bildiğiniz cezaları Yargıtay’ca onaylanan şubeleri saymama karşın İBB’nin 2013 yılından bugüne bu tür vakıflara yapmış olduğu peşkeşe maalesef Bahçelievler’de ortak oldu.
 
Dün çözüm süreciyle İmralı sizi aldattı, dün sizi Esad aldattı, dün sizi FETÖ aldattı, yine dün sayın AKP Grup Başkanvekili Temel beyin söylediğine göre Amerika’da aldatmış. Yarın bu kenti peşkeş çektiğiniz aşağıda sayacağım vakıf ve cemaatlere verdiğiniz yerlerden doğru aldatılırsanız size kimse inanmaz. Onun için yüce meclisten istediğimiz bu kadim toprakların bir daha aldatılmaya tahammülü yok. Yol yakınken diyemiyorum ama nerden dönerseniz kar. Dönün yarın aldatılmadığınız bu yoldan.
 
Bizim milliyetçiliğimizi tartışamazsınız, bizim milliyetçiliğimiz kafatasçılığına dayalı değil. Bizim milliyetçiliğimiz insanın dili, dini, mezhebi, ırkı, etnik kökenine bakmayan milliyetçilik. Bunu Kıbrıs’ın beşparmak dağlarına sorarsanız bilirsiniz. Afyon Karahisar’ın afyon tarlalarına sorarsanız bilirsiniz bizim milliyetçiliğimizi.
 
Ensar Vakfının Sabıkaları
 
1- Rize’de cinsel istismardan İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nuri Gezmiş Şube Başkanı 24 yıl 2 ay hapis,
 
2- Çorum Ensar Vakfı Şube Başkanı Din Bilgisi Öğretmeni Zekai İşler 14 yaşındaki E.Y. ile 13 yaşındaki E.G.ye cinsel tacizden 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yargıtay 11 Ekim 2016’da onadı.
 
3- Karaman’da Muharrem Büyüktürk 45 çocuğa cinsel tacizden 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
 
4- Manisa Ensar Vakfı yaz okulunda cinsel istismar.
 
5- Batman Şubesinde cinsel istismar.
 
MÜTEVELLİ HEYETİ
 
a- Genel Başkan Cenk Dilberoğlu (Üsküdar AKP eski İl genel meclis üyesi)
 
b- Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül’ün damadı Mehmet Sarı Mermer
 
c- Mütevelli Heyeti Ömer Dinçeroğlu
 
d- Mütevelli Heyeti eski Enerji Bakanı Taner Yıldızın damadı
 
e- Mütevelli Heyeti Bağcılar eski Bel.Bşk. Feyzullah Kıyıklık
 
f- Mütevelli Heyeti Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan
 
g- Mütevelli Heyeti Recep Çalık Kadir Topbaş’ın damadı
 
 
Hani tek bayrak, tek millet, tek vatan diyorsunuz ya ama iş dolara tahsili olunca bu değerler çöpe atılıyor. Milliyetçilikte mangalda kül bırakmayan sizler Ensar Vakfı’na ABD tarafından verilen 129 bin 400 doları kasanıza atarken hiç beis görmüyorsunuz
 
IBB MECLIS BAŞKANLIGI’NA
 
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi olarak Vakıflara arazi ve bina tahsis edilmiştir. İlgili Vakıflar ile hiçbir araştırma yapılmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde bulunan bina ve araziler ya çok ucuz ya da bila bedel ile adeta peşkeş çekercesine verilmiştir. Aşağıda ki sorularımızla tahsis edilen yerlerin isim ve adresleri tarafımızca tespit edilmiştir.
 
TURGEVE VERİLEN YERLER
 
İstanbul Başakşehir’de TURGEV tarafından kurulacak olan İbn-i Haldun Vakıf Üniversitesi’nin 779 dönümlük arazisi İstanbul Pendik ilçesinde 167 bin 457 metrekarelik arazi
 
İHH VE BiRLiK VAKFI
 
İHH’ya tahsisi için ise İstanbul Tuzla Tepeören Mahallesi’nde 14 bin 602 metrekarelik arazi için bakanlık tarafından olur verildi. Kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu Birlik Vakfı da İstanbul Fatih Mahmutpaşa Mahallesi’ndeki bin 417 metrekarelik arazi ile listede yerini aldı. Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’na ise İstanbul Yenibosna’da 25 bin 977 metrekarelik arazi için bakanlıktan olur verildi.
 
Esenyurt Kiptaş’tan 101 TL’ye alınan arsa10 ay sonra KİPTAŞ’a 1210 TL ye sattı imarda 9.50 olan o yer 99’a çıkarıldı.
 
Yıl 2013
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ensar Vakfı’ndan 2013 yılında ihalesiz olarak 148 bin liralık kitap aldı.
 
Temmuz 2015
 
İBB tarafından Ensar Vakfı’na “Yurt amaçlı kullanılmak üzere Mecidiyeköy’de, Ataşehir, İnönü Mahallesi’nde, Büyükçekmece Pınartepe’de, Avcılar üniversite Mahallesi’nde, Kartal Orta İle Cevizlide” olmak üzere 6 bina tahsis edildi.
 
Eylül 2015
 
İBB Başkanlığı yurt olarak kullanılmak üzere kiraladığı 9 binadan 4’ünü TÜRGEV’e, 2 tanesi Türkiye Gençlik Vakfı’na, birer tanesi de Ensar Vakfı İstanbul Daru’l, Fünun İlahiyat Vakfı ve Aziz Mahmud Hudayı Vakfı’na verdi.
 
Eylül 2015
 
Maltepe’de bir bina İstanbul Büyükşehir tarafından Ensar Vakfı’na verildi
 
Kasım 2015
 
İBB Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İle TÜRGEV, Ensar Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve İstanbul Daru’l Fünun ilahiyat Vakfı arasında protokol yapılmasına karar verdi.
 
İBB Meclisi, ‘Orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ortak hizmet projesi’ adi altında, 6 adet bina yurt olarak kullanılmak üzere TÜRGEV’e tahsis edildi. Aynı oturumda görüşülen protokollerle, Ensar Vakfı’na 7, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na 4, Asitane Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na 1 ve İstanbul Daru’l Fünun ilahiyat Vakfı’na 1 olmak üzere toplam 19 bina bedelsiz tahsis edildi.
 
Yıl 2015
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı 2015 yılında Ensar Vakfı’nın değişik şubelerine toplam 1.382.000 TL proje desteği verdi.
 
2 Şubat 2016
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB), Yenikapı’daki Langa Spor Tesisleri ile Çatalca’daki eski İl özel İdare binasını Ensar Vakfı’na tahsis etti.

 Fecebook sayfamızda takip edebilirsiniz..

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ “Türkiye’nin Gazetesi”

ABONE OLUN, GAZETENİZ KAPINIZA GELSİN!

Türkiye’nin her yerindeyiz. Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

İhbar Hattı : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Bir cevap yazın