İBB’de ilginç polemik. Bağcılar belediyesi satıyor

İBB’de ilginç polemik. Bağcılar belediyesi 50 TL ‘ye satıyor. Bağcılar Belediyesi’nin büyük bir kültür hizmeti olarak yayımladığı İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un başyazarlığını yaptığı Sıratımüstakim dergisinin 8. cildi Sebilürreşad adıyla yayımlandı. Bu cilt 08 Mart ile 29 Ağustos 1912 tarihlerindeki sayıları kapsıyor. Dergi, milli mücadele sırasında da Ankara ve Anadolu’nun gür sesi olmuştu.

Bağcılar Belediyesi tarafından basılan Sıratımüstakim degisinin 8. cildi çıktı. Sebilürreşad adıyla yayımlanan 8. ciltte de yine o dönemin önemli siyasi ve ekonomik gelişmelerine ışık tutuluyor.

İkinci Meşrutiyet’in ilanının hemen ardından çıkarılmaya başlanan Sıratımüstakim Dergisi’nin ilk 182 sayısı Sıratımüstakîm ismiyle sonraki 459 sayısı ise Sebilürreşad adıyla olmak üzere toplam 641 sayı çıkarıldı. Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılan ve başyazarlığını Mehmet Akif Ersoy’un yaptığı dergi, milli mücadeleye katkısıyla da dikkat çekti. Dergide Akif’in şiirleri ve vaazları yer alıyor. 1925 yılında kapatılan dergi, 1948 yılından itibaren yine Eşref Edip Fergan tarafından çıkarılmaya başlandı ve 1966’ya kadar Sebilürreşad ismiyle yayınlandı. Dergi, günümüz alfabesiyle yayın dünyasına kazandırıldı. Bağcılar Belediyesi desteğiyle Araştırmacı-Yazar M. Ertuğrul Düzdağ yönetiminde günümüz alfabesiyle yayım hayatına kazandırılan derginin 8. cildi Sebilürreşad ismiyle çıktı.

“AYNI RUH VE DUYGUYU TAŞIYORUZ”

Mehmet Akif’i vefatının 80. yılında rahmet ve minnetle andıklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’yu karış karış dolaşarak verdiği vaazlarla milleti mücadeleye katılmaya çağıran Akif’in eserleriyle ölümsüzleştiğini ifade etti. Çağırıcı, duygularını şöyle ifade etti: “Sebilürreşad dergisi kuşkusuz o dönemin birçok gizli kalmış yönüne ışık tutan bir eser olarak öne çıkıyor. Toplumun bilinçlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında milletimiz Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale ruhunu ortaya koydu. O dönemin ruhuyla meydanları ve sokakları doldurarak darbe girişiminde bulunan üniformalı hainleri püskürtmüştür. Ülkemizin işgal edilmesine izin vermemiştir. Milli ve manevi değerlere ışık tutan böyle değerli eserlerin önemi büyüktür. Millî mücadele sırasında da Ankara’nın ve Anadolu’nun sesi olan Sebilürreşad’ı aynı ruh ve duyguyla yeniden yayın hayatına kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ

İkinci Meşrutiyet’in ilanının hemen ardından çıkarılmaya başlanan Sıratımüstakim Dergisi’nin ilk 182 sayısı aynı isimle sonraki 459 sayısı ise Sebilürreşad olmak üzere toplam 641 sayı çıkarıldı. Eşref Edip Fergan tarafından yayımlanan ve Akif’in başyazarlığını yaptığı dergi, özellikle Millî Mücadele yıllarında ortaya koyduğu yayın politikasıyla dikkat çekti. Onun şiirleri ve vaazlarının yayınladığı dergi, toplumda milli mücadeleye destek duygunu artıran bir rol oynadı. 1925 yılında kapatılan dergi, 1948’den itibaren yine Fergan tarafından çıkarılmaya başlandı ve 1966’ya kadar Sebilürreşad ismiyle yayımlandı. Derginin Osmanlıca olarak 1925 yılına kadar yayımlanan 641 sayılık ilk dönemi Bağcılar Belediyesi’nce günümüz alfabesi ile yayın dünyasına kazandırılıyor. Bu kapsamda derginin ilk sayıları 8 cilt halinde kitaplaştırıldı. Proje tamamlandığında toplam 25 cilt olacak.,

 

BAĞCILAR BELEDİYESİ BU TANITIM İLE SATIŞA SUNDUĞU KİTAP İBB’de ÖNERGE OLDU

İŞTE CHP’li HÜSEYİN SAĞ TARAFINDAN VERİLEN ÖNERGE METNİ

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığına
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd.Doç .Dr. Abdullah Akar 20 Şubat 2018 günü bir radyo programında öncelikle af diliyorum 1924 yılında Çanakkale ve Bursa da bazı Camilerin genelev olarak kullanıldığını söyledi ve bu bir öğretim görevlisi Uzmanlık alanı İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi yazıklar olsun aslında daha ağır sözler hakkediyor ama yeri değil.
Ayrıca Abdullah Akının yayınlanmış birde kitabı bulunuyor Cumhuriyet dönemi Din Eğitimi 1920-1950 adıyla basıldı kitabı basan yayınevi ise Ensar neşriyat Ensar Vakfının yayınevi.
Yerel basın yaşasın istiyorsan destek ol
ABONE OL! YEREL BASINA CAN VER!

Bu sapıkça yalanın kaynağı olarak da Sebilürreşad koleksiyonuna bakın fotoğrafları var dendi Sebilürreşad haftalık bir dergiydi 1908 de Mehmet Akif Ersoy’un kuruculuğunda Sırat-ı Müstakim adıyla çıkarıldı 1912 adını değiştirdi Sebilürreşad oldu 1966 kapandı 2016 da yeniden açıldı TBMM Kültür Evi’nde etkinlik düzenlendi TBMM de milletvekili odalarına dağıtıldı. Bizi ilgilendiren bölümü şu Bağcılar Belediyesi Sebilürreşad dergisinin Mehmet Akif Ersoy dönemindeki eski sayılarını günümüz Türkçesiyle kitaplaştırdı Bağcılar Belediyesinin sitesine baktığımızda 25 cilt olarak basılacağı şu an 11 cildinin basıldığı satış fiyatı ise her cilt için 50 tl bilgisi bulunmaktadır hatta PDF olarak indirebiliyorsunuz.

  Aslında bu sapıkça yalanı ilk söyleyen Kadir Mısırlıoğludur videoları internette var belge olarak da Sebilürreşad koleksiyonlarına baksınlar fotoğrafı var diyor Bağcılar Belediyesi tarafından basılan bu kitabın içinde bu bilgilerin öğretim görevlisi ve Mısırlıoğlu tarafından var olduğu söyleniyor gerçekten böyle bir fotoğraf böyle bir bilgi varsa bu bir skandal olur tarafınızdan Kitabın basılan ciltlerinde böyle bir bilgi fotoğraf varmıdır araştırılarak tarafımıza bilgi verilmesini Kısaltarak okuduğum Önergemizin tamamı tutanaklara geçirilmesi kaydı ile Başkanlık Makamına havale edilmesini arz ederiz.13.03.2018
 
Deniz Erzincan                       Nadir Ataman                           Hüseyin Sağ

ÖNERGE RED EDİLDİ

CHP’li Hüseyin Sağ tarafından okunan ve altında üç meclis üyesinin imzası bulunan önerge başkanlık makamına gönderilmesi , konunun İBB ile alakası olmadığı gerekçesiyle red edildi.

 

İBB Haberleri İstanbul Gazetem 

 

 

Kilyos Mahalle Başkanı Kenan Tandoğan oldu
CHP’li önerdi, İBB red etti . Haber sonrası okunacak haberimiz. Kilyos Mahalle Başkanı Kenan Tandoğan oldu

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın