İlkim Karaca ile Pazar Röportajı

İlkim Karaca ile Pazar Röportajı

 İstanbul Gazetem Magazin ekibi güçlü isimleri sizlerle buluşturmaya devam ediyor. sizlerden gelen mailler ve telefonlar sonucunda istediğiniz isimler ile röportajlarımızı sunmaya devam ediyoruz. Bu ay sizlerden gelen yoğun istek ile “İlkim Karaca” sorularınıza tüm samimiyeti ile cevap verdi. 

İlkim Karaca kimdir kendini nasıl anlatır?  

 İnsanın kendisini anlatması çok kolay bence.
Sanatçı doğduğuma inanıyorum. İstanbul’da Süleymaniye doğumevinde doğmuşum. İstanbul’da yaşadım. Sanatsever ve barışsever bir insanım.
Konservatuar’ın Temel Bilimler Bölümü’nden mezun oldum.

Kamera karşısına ilk çıkma anınız ne zaman olmuştur?

 

  Medya ile tanışmam, ilk evliliğimi gerçekleştirdiğim aktör ve film yapımcısı Hakan Balamir’den dolayı oldu. Evliliğimiz,  kızımızın doğumu ve boşanma haberlerimiz magazin gazetelerinde yer aldı. Kamera karşısına ilk çıkışım, TV reklam filmlerinde rol aldığım zaman oldu.

Size göre Cem Karaca gibi ünlü bir eşe sahip olmak zor muydu?

  Mesleğine aşık insanlarla evlendim. Mesleğinde başarılı insanlar çok ünlü oluyor doğal olarak.
Cem Karaca gibi ünlü bir insanla evli olmak zor değildi, güzeldi ve gurur vericiydi.

Cem karacayla ne zaman tanıştınız kaç yıllık evlisiniz severek mı evlendiniz ilk tanışma anınız nasıl oldu,  Cem bey romantik birimiydi,  Cem Karacayı özlüyor musunuz? Size öldükten sonra maddi olarak ne bıraktı geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

 

  Cem’le Aralık 1997’de tanıştım. Tarabya’da  karşılaştık. Birbirimizi tanıdık ve çok sevdik. Aşık olmadan, sevmeden evlilik olmaz zaten. Aralık 2001 de evlendik.
Cem , romantik bir erkekti.
Cem gittikten sonra O’nu çok hatırladım, çok andım. Gidenlerin gelmeyeceğini bildiğim için  olsa gerek, özlemeyi unuttum. Yalnızlığa ve çaresizliğe alıştım.  Cem bana,  birlikte yaşadığımız güzellikleri, şiirlerini, şarkılarını, emekli maaşını bıraktı. Ben de emekli bir insanım, ailemin de desteğiyle geçiniyorum.

O ses Türkiye’ye katılma kararını nasıl verdiniz daha önce başka programlara da katıldınız mı?

  O ses Türkiye sahnesinde şarkı söylemeyi hayal ettim ve herkes gibi yarışmaya bir bestemi söylediğim video kaydımı yolladım ve yarışmaya davet edildim.
Yarışmaya katıldığım için çok mutlu oldum, sesimi, söylediğim şarkıları dinletme şansım oldu. Müziği çok seviyorum, müzik benim yaşam biçimim.
Bilgi yarışmalarını da çok severim, daha önce bilgi yarışmasına da katıldım. Merak ettiğim güzel yarışmalara katılmaktan mutluluk duyarım.

İlerleyen zamanlara sinema filmi oyunculuk sunuculuk düşünüyor musunuz?

  Yaşadığımız her şeyin kaderimiz olduğuna inanıyorum. İnsan en yaşlı döneminde küçücük bir rolle bir filmde oynayabilir belki de büyük bir ödül bile kazanabilir, eğer alnına yazılmışsa. Benim için ödüller önemli değildir,  ödül ölüm gibidir. Hayatın ve ölümün bilinciyle yaşamaktır asıl olan.

En sevdiğiniz sanat eseri nedir?

 En sevdiğim sanat eseri, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa adlı resmidir. Kendime çok yakın hissediyorum.

Başarınızın sırrı nedir?

Yüreğimin sesini dinlerim hep. Beni hiç yanıltmadı, aldatmadı. Belki hep başarılı olmadım fakat hep mutlu ve huzurlu oldum.

Hobileriniz nelerdir?  Neleri yapmaktan hoşlanırsınız?

 Dekorasyon ve alışveriş etmek hobilerimdir. Yürümek, düşünmek, şarkı söylemek, sohbet etmek, güneşlenmek, müzik dinlemek, kitap okumak, kitap yazmak çok hoşlandığım şeylerdir.

En sevmediğiniz yönünüz var mıdır?

 Kendimi olduğum gibi beğenirim, sevmediğim bir huyum yoktur.

TV hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

 Televizyonsuz bir ev düşünemiyorum. Benim evimde en büyük ekran olmalı diye hayal ederim. Sevdiğim programları seyretmek isterim sadece.

En sevdiğiniz sanatçılar kimlerdir sesini beğendiğiniz kendime örnek alıyorum dediğiniz sanatçılar var mı?

Sanatın bir çok dalına ilgi duyan sanatçıları beğeniyorum. Onlar çok meşhurlar. Mesela Nejat Uygur, ressam, şair, komedyen, filozof.
Sesini çok beğendiğim çok sanatçımız var. Benim idolüm diyeceğim sanatçı Ayla Algan.

Ünlü dostlarınız var mı?

Elbette çok ünlü tanıdıklarım var, ünlü dostlarımın sayısı çok az sayılır.

Eğitim hayatınızı nedir ne mezunusunuz?

 Mühendislik ve Filoloji’de öğrenim gördüm fakat mezun olmadım.
Konservatuar’ın Temel Bilimler Bölümü’nden mezun oldum.

Çocukken herkesin bir hayali vardır,  Su mesleği seçeceğim, düşünceniz oldu mu? 

 Çocukken hayalim doktor olmaktı ve beni tanıyan herkesin de hayali benim doktor olmamdı. Lise mezuniyet yıllığımda bile doktor olacağımdan bahsetmişlerdi, fakat nasip değilmiş.

İstanbul Gazetem Magazin ekibimize zaman ayırdığınız içibn sonsuz teşekkür ederiz.

Son olarak gelecekle ilgili düşünceleriniz nedir?  Okuyucularımıza tavsiyeleriniz nedir?

  Ölüm gerçeğini yakınında yaşamış bir insan olarak, geleceği değil fakat bugünü düşünerek yaşıyorum. Kitaplarımı yayına hazırlamaya devam ediyorum. Sevdiğim şiirleri besteliyorum. Bazen türküler bazen şarkılar söylediğim konserlerimi veriyorum. Bir gün herşey yarım kalacak biliyorum, inşallah uzun güzel bir ömrüm olur diye dua ediyorum. Hayat herşeye rağmen çok güzel.
İyi ki İstanbul’da Boğaziçi’nde yaşıyorum.
“İstanbul’un martıları” adlı ilk müzik CD’im içinde “İnleyen nağmeler” adlı 51 yıllık eseri de yorumladım, çok mutluyum.
İstanbul Gazetem okuyucularına Merhaba diyorum, okumak ne güzel şey diyorum, yaşamak gibi, hür olmak gibi, sevmek gibi, barış gibi güzel .
 Herşey gönlünüzce olsun, çok teşekkür ederim takdirinize.
İSTANBUL GAZETEM MAGAZİN / İLKİM KARACA RÖPORTAJI 
 

Bir cevap yazın