İş güvenliği yasası son gün ve cezası

 

İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA AZ TEHLİKELİ SINIFINA GİREN KÜÇÜK ESNAFIMIZ PANİĞE KAPILMASIN!

6331 sayılı kanun gereğince 1 Temmuz 2016 tarihi itibari ile az tehlikeli iş yerlerine de İş Güvenliği hizmetleri almak zorunlu hale getirildi.

Esnafımızdan bununla ilişkin birçok telefon almaktayım. Konu ile ilgili esnafımızı rahatlatmak adına bu yazıyı paylaşma ihtiyacı duydum.

Tehlike Sınıfımı Nereden Öğrenebilirim?

Tehlike sınıfınızı muhasebecinizden yada işyeri SGK sicil numaranızın 2. hanesinden (sonraki) başlayarak 3,4,5,6,7 ve 8. haneleridir. Yani 4 veya 6 haneli bir kodunuz olacaktır. Bunu bakanlığın internetten e yayınladığı Tehlike Sınıfı Tebliğinden de öğrenebilirsiniz.

NOT: Genellikle vergi sisteminde ve SGK nezrinde kayıtlı NACE kodları uyuşmayabilir ya da firmanız için belirlenmiş olan NACE kodunun iş kolunuzla alakasıda olmayabilir. Böylesi bir durumla karşı karşıysanız; derhal TOBB’ a başvurarak olması gereken NACE kodu düzeltme talebinde bulunmalısınız. Aksi halde 6331 saylı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve ilgili yönetmelikleri kapsamında ciddi sorunlarla ve cezai müeyyidelerle muhatap kalabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetini Niçin almalıyız?

İş Yerlerinde oluşacak kazaları, riskleri, meslek hastalıklarının önlenmesi için bu hizmeti almamız hem çalışanlarımızı korumak hem de işverenlerimizi doğacak kaza ve iş duruşlarında maddi, manevi ve vicdani olarak korumanın en vazgeçilmez unsurudur.

‘Zaten kazandığımız ortada. Neden bir de buna para harcayalım?’ demeyelim.

Bu konuda aldığınız hizmeti çöpe atıyormuş gibi düşünmeyelim. Doğacak bir iş kazası sonucu uzuv kopması veya ölümle sonuçlanan kazalarda ödenen tazminatları düşündüğünüzde bunlara engel olmak adına yapılan harcamalar kıyaslandığında aradaki fark görülecektir. Toplumumuza yerleşmiş olan ‘Bana bir şey olmaz!’ anlayışı maalesef tedbirsizliğe ve büyük felaketlere sebep olmaktadır. Ayrıca yasalarımızın belirlediği para cezalarını da aşağıda paylaşıyorum. Ayda harcanacak ufak meblalarla bütün bu cezalardan korunmak mümkün. Bu konuda OSGB diye adlandırılan Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ile sözleşme yapılabilir. Ancak devlet küçük esnafın maddi olanaklarını da düşünerek bir çare daha buldu.

Paniğe Gerek Yok! Cebinizden Kuruş Çıkmadan Bu işi Halledebilirsiniz!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından gelen son açıklamaya göre 1 Temmuz itibari ile almakta zorunlu hale getirilen bu hizmetler ile ilgili bir erteleme getirmese de yıl sonuna kadar cezai bir işlem uygulanmayacağını, bu cezaların yılsonundan sonra uygulanmaya başlayacağını belirtti. Ayrıca Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ‘Bu şirketlerden 10 kişinin altında çalışanları bulunanlar, işveren veya işveren vekili iş güvenliği eğitimi almak koşuluyla iş güvenliği yükümlülüğünü uygulayabilecek. Eğitimler Anadolu Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim kapsamında da verilebiliyor. Yine 10 kişinin altında çalışan işyerleri 5 yılda bir kamu sağlık kuruluşlarınca da sağlık kontrolü yaptırarak sağlık yükümlülüklerini yerine getirebilecek” dedi. Bu ne demek oluyor: İşveren veya işveren vekili bu eğitimi uzatkan alarak kendi iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırmadan ve bu hizmeti almadan kendileri yapabilecekler anlamına geliyor. Ayrıca çalışanlarını kamu sağlık kuruluşlarında 5 yılda bir muayene ettirerek hiçbir ücret ödemeden bunu yapabilirler anlamına geliyor. Ancak aldıkları eğitim doğrultusunda bunu yasalara uygun şekilde kendi iş yerlerinde uygulamaları şart.

Nacizane tavsiyem panik yapmadan bu konuya eğilmeleri ve tüm esnafımızın birlikte olarak hareket etmeleridir.

KAZASIZ VE KAZANÇLI İŞLER DİLEĞİYLE…

ORÇUN KOÇYİĞİT

Makine Yüksek Mühendisi

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

İSTANBUL’UN TEK GAZETESİ İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

İstanbul Gazetem  her haberi yerinde ve belgeleriyle yaptı. İşte bu yüzdendir ki İstanbul okuyucuları gazetesini seçti. Reklam gazetesi , şantajcı gazete , yandaş gazete gibi ünvanlarla anılan yerel gazetelerin yerine ” Haberi yerinde ve doğru yazan gazete ” ile “Kendilerine en yakın isim Varol KISA ” yı tercih ettiler. İstanbullular  artık “İstanbul Haberlerini, İstanbul Büyükşehir Belediye etkinliklerini, haberlerini ” İstanbul Gazetem VAROL KISA ‘dan takip ediyor .

Abone olun İSTANBUL GAZETEM kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem Dağıtım Alanları: Türkiye’nin her yerindeyiz.

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23) 

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Abone olacağınız gibi , yayın hayatımıza devam etmemiz için gizli destekçimiz olabilirsiniz. Siz istemedikçe, isimler ve kurumlarınız açıklanmayacaktır.

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

Ferahevler Şubesi / Şube no: 1139

Hesap no: 89757664

IBAN: TR23 0006 7010 0000 0089 7576 64

 

 

Bir cevap yazın