İstanbul Sarıyer’de riskli alan ilanı

Riskli Alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İDARE (belediye, il özel idare) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alandır.

İSTANBUL SARIYER’de RİSKLİ İLAN İLANI

Karar Sayısı 2016 / 9526

İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın riskli alan ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 11/11/2016 tarihli ve 13534 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/11/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

 

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

 

 

ŞİMDİ NE OLACAK?  

Kentsel Dönüşüm kapsamında riskli alan belirlemesinde 2 önemli kriter var. Birincisi zemin yapısı bakımından doğal afetlere açık olan yerler. Deprem fayları üzerinde yada yakın yerlerdeki bölgeler, toprak kayması, yangın çıkma ve sel felaketine maruz kalan dere ve göl yatakları riskli alan olarak kabul ediliyor. İkinci önemli kriter ise, üzerindeki evlerin artık ekonomik ömrünü tamamlamış ayakta duramayacak kadar eskimiş, köhnemiş ve çirkin yapıların bulunduğu mahaller riskli alan ilan edilebiliyor.

Riskli alan ilan edilmiş mahalle olduğu yerde yıkılıp yapılabiliyorsa yerindedönüşüm yapılacak. Ancak taşıdığı şartlardan ötürü yerinde dönüşümü mümkün değilse o zaman da belirlenecek rezerv alanlarına taşınacak. Bu arada henüz rezerv alanı ilanı edilen yer yok.

Eviniz riskli alan ilan edilen mahallede yer alıyorsa biliniz  ki  tapunuza şerh kondu bu saatten sonra alım satım yapamayacaksınız. Önleminizi ona göre alın derim. Yeni bir ev almaya karar verdiniz, uygun fiyatlı yeni yapılmış tam bütçenize göre bir ev buldunuz. Belediyeden bilgi alın çünkü yenide olsa riskli alan edilecek mahalle sınırları içinde kalıyorsa kendi paranızla başınıza iş almışsınız demektir.

Riskli alan ilan edilen mahallelerde kiracılara bir defaya mahsus taşınma bedeli olarak bin lira nakliye bedeli, ev sahiplerine de 12 ay boyunca aylık 500 lira kira yardımı yapılabilecek. Ancak sınırlama var uygulamada. Bunun için başvuru yapacaksınız inceleneceksiniz. Gerek görülürse bu yardımlardan faydalanabileceksiniz.

Riskli alan ilan edilen yerler 60 gün içinde yıkılacak peki ya sonra? Bu alanlar yerinde dönüşmeye uygun ise Belediye, Toki yada inşaat firmaları tarafından hazırlanış yeni konut projeleri de önünüze gelecektir.Hangi şehirde, hangi mahallede ne kadar önemli bir bölgede oturduğunuza göre değişebilir teklifler ile karşılaşacaksınız. Aynı metrekarede bir ev alıyor yada daha küçük bir metrekareye razı olabilirsiniz. Yada üstünü borçlanarak ödeyeceğiniz yeni bir eviniz olucak. Kimbilir beklide SPK değerleme uzmanlarının vereceği rapor sonucu şimdiki evinizin fiyatına size Tok inin yaptığı başka bir projeden ev önerilecek. Bu alternatifler uzar gider. Yeri gelmişken söyleyeyim. Evi yıkılacak olanlar yeni alacakları yada yaptıracakları evleri için kredi kullanmasına imkan tanıyan bir çalışma yapıldı. Bu yasa kapsamında anlaşma yapılan bankalardan düşük faizle 100 bin liraya kadar 10 yıl vadeli kredi kullanabilir faizin yarısını da devlete ödetebilirsiniz.

 

 

Aralık Ayı Sayımızda detaylar anlatılacaktır.

Abonemiz olun,  gazeteniz kapınıza gelsin  0546 875 56 05 

 

Bir cevap yazın