Kulaklık nelere zarar veriyor

Kulaklık nelere zarar veriyor
Kulaklık nelere zarar veriyor

İstanbul Gazetem Yaşam ekibi son günlerde hayatın bir parçası olan “Kulaklık” kullanımının zararlarını araştırdı. Özellikle otobüs ,metro ,minibüs ve uzun yol seyahatlerinde kulaklardan hiç çıkmayan kulaklıklar % 700 zarar verdiği tesbit edilen sorunlar.

Özelikle gençlerin sıklıkla yaptığı yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), verilerine göre; yaşları 12-35 arasında değişen 43 milyon kişide işitme kaybı yaşıyor ve işitme kaybından şikayet edenlerin sayısı giderek artıyor.

dunya-saglik-orgutu-28022015

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden Doktor Etyen Krug ise, günde bir saat müzik dinlemenin yeterli olduğunu, müziğin sesi fazla açıksa, bunun bile fazla olabileceğini söylüyor.

Kulaklıkla müzik dinlemek hangi sorunlara yol açıyor?

– Çınlama

– İşitme kaybı

– Uğultu

– İşitmede azalma

– Kulak kiri oluşumunda artma

– Dikkat kaybı

– Psikolojik sorunlar

-Kulaklıkla  dinleme yapan kişilerde zaman içerisinde iç kulakta çok hassas tüylü hücrelerde hasar oluşmakta ve bu durum kulaklarda kalıcı işitme kayıplarına neden olabilmektedir.

-İşitme kaybı meydana gelir.

-Kulaklıklardaki silikon veya Plastik içerikli aparatlarının uzun süre dış kulak yolunda kalması dış kulak yolu cildinde hasara neden olarak dış kulak yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir

 

Bir cevap yazın