Moda gezegeni 1920’lere geri dönüyor

 

Moda gezegeni 1920’lere geri dönüyor !

Gardıroplarınıza 1920 Esintisini Taşıyın !

Atamızın devrimleriyle modernleşen Türk kadınından feyz alarak bugün moda gezegeninde biraz geçmişe yol alacağız.Kıyafet devriminin ülkemizde de başladığı 20 li yılların etkilerini 2014 yaz ve kış modasında bolca göreceğiz onun için bu stili yazmadan geçemiycem.

20’li yılların modasında bilirsiniz ki Flapper kızları başrolde.Flapper ” serbest davranışlı genç kadın ” olarak söyleniyor ve bu yılların moda akımının ismi haline geliyor. Düşük bel elbiseler, çocuksu siluetler, uzun kolyeler,şapkalar,püsküller,inci kolyeler, pastel renkler ve kısa kesilmiş düz ve özellikle dalgalı saçlar flapper tarzının temel taşları.Kısaca kadın şıklaşmaya başlarken rahatlığını da ön plana çıkarıyor.O dönem içim köseli ayakkabılardan kurtulmak bayağı bir rahatlık sağlamış olsa gerek!

Işıltı

20′ler demek ihtişam ve parıltı demek elbiseden ayakkabıya, kolyelerden saçlara derken baştan aşağıya ışıl ışıl olmak demek her detayın ışıldaması gerektiği bir döneme giriyoruz. Işıltısız bir 20′ler stili düşünülemez. Tüm detaylara ve ışıltıya kış için kürk ve otrişleri de ekliyoruz. Madem gösterişliyiz kürkümüz ve otrişimiz eksik kalmasın. Özellikle kış aylarında 20′ler stilini denemek isteyenler sakın ihmal etmesin ! Bu moda akımı 2014 sezonunda asla kaçırmayın !

Püsküller

20′ler tarzını güçlendiren önemli detaylardan. Özellikle etek ve kol detaylarındaki püsküllerle nostaljik bir hava yakalayabiliyoruz. Püsküllerin kattığı dinamizm ise tamamen bambaşka bir konu sade ama şık kadınların gösterişi halini simgeleyen püskülleri çantalarımızda,ayakkabılarımızda,kollarımızda ve ayaklarımızda sıkca gördük göreceğiz !

Daha çok 2012 bahar koleksiyonlarında Ralph Lauren,Tory Burch,Gucci defilelerinde 20 li yılların etkilerini hem aksesuar hem kıyafetlerde bolca gördük.Roberto Cavalli defilesinin de yarısı 20 li yıllar modasını yansıtıyordu.O dönem bir çok ünlü modacıların koleksiyonlarında yer verdiği bu marjinal akım bir çok bayanın gözdesi ve tarzını yansıtmasıyla beraber tutulan en büyük tarz seçildi.Saçlarımızdan tut ayakkabılarımıza kadar taşıdığımız bu akımı neden 2017 yılındada gardırobumuza taşımayalım ? Moda gezegeni 1920’lere geri dönüyor

Vogue 1920’leri şöyle açıklıyordu:”kısa etekler,kısa bluzlar ve hatta kısa isimler çağındayız.Birisine ismini sorduğunuzda,size onun kısaltılmış şekliyle cevap verirse bunun ne etkisi olur ki?” Düz hatlar,kısa saçlar,düz göğüsler ve erkeksi vücutlar bu çöküş on yılının göze çarpan işaretiydi.Kadınlar kol düğmeleri takmaya başlayıp uzun sigara ağızlıklarını havaya savurmaktaydıar,ama yine de kollarını açık bırakmak konusunda hala tereddütteydiler.1920 yılının Aralık ayına gelindiğinde ise, kadın bir dönüşüm geçirmiş ve tepeden tırnağa bir vamp kadın haline gelmişti.Artık moda,kumaş ve renk, uzunluk ve şekil gibi temel bileşenlerle ilgili olduğu kadar hal ve tutumla da ilgiliydi.Rahatça oturup kalkmak kadınla için bir yenilikti.Basitlik ise modern bir konsepti ve modayı etkisi altına almıştı.Kolayca insanın üzerine geçirebildiği kıyafetler vardı artık.Kadın tasarımcı konsepti şimdiden sağlam bir şekilde yerleşmişti.Moda dünyasının vazgeçilmez kadını Coco Chanel 1910’larda jarse ve özel olarak dokunmuş bir trikoyu kullanma tarzıyla hayranlık uyandırmıştı,1920’lere gelindiğinde ise hak ettiği yere geldi.
Kadınlar erkek kıyafetlerini benimsemekle kalmadılar,onların alanlarını aktif olarak işgal etmeye de başladılar.1923’te moda dalgalı kısa saça dönüştü.
Yeni moda kadın “Tuttuğunu koparan kız ” idi.Bilim adamları bu karakterin standart bir vampirle standart bir elektirik süpürgesinin karışımından oluşan bir melez olduğunu söylüyorlardı.
Chanel Londra’daki ilk mağazasını Kasım 1927’de açtı ve Vogue ona büyük övgüler yağdırdı.

1920’lerden NOT !

20′lerin dramatik görüntüsünü yakalamak için cildinizi parlak ve açık tonlarla aydınlatmanız gerekiyor. Gözlerde koyu renk farlarla dumanlı bir görünüm yaratırken dudaklarınızda parlak renkleri tercih edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın