Muharrem İnce Cerrahpaşa’da

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni ziyaret ettiği toplantıya katılım çok yüksek oldu. Türkiye’de gittiği heryerde büyük ilgi gören İNCE’yi Cerrahpaşa’da İstanbul Gazetem muhabiri Zuhal Taşkın, CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Sebahattin ÖZTÜRK ve CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Gökan ZEYBEK, çok sayıda Milletvekili ve vatandaş yalnız bırakmadı.

Muharrem İnce, burada üniversitelerin bölünmesine ilişkin konuştu.

CERRAHPAŞA ŞİFADIR, CERRAHPAŞA TARİHTİR”

Dekanlık önünde konuşan Muharrem İnce;
“Cerrahpaşa şifadır, Cerrahpaşa tarihtir. Milleti böldüler, gönülleri böldüler, şimdi üniversiteleri bölüyorlar. Biz, milleti de birleştireceğiz. Gönülleri de birleştireceğiz. Üniversiteleri de birleştireceğiz. New York Üniversitesi’nde 300 bin öğrenci var, İstanbul Üniversitesi’nde 110 bin öğrenci var. 300 bin öğrencili New York Üniversitesi bölünmüyor, 110 bin öğrencili İstanbul Üniversitesi bölünüyor. Hem Cerrahpaşa kaybediyor hem İstanbul Üniversitesi kaybediyor hem Türkiye kaybediyor. Hayatında bir gün dahi kampüste, üniversitede okumuş, üniversite arkadaşları olan birisi, kampüste kantinde oturmuş, kantinde ders çalışmış, üniversite arkadaşlarıyla fotoğraf çektirmiş birisi üniversiteleri bölmez.
Siyasi partilerin genel başkanları nasıl milletvekillerini seçiyorsa, üniversitedeki hocalarımıza bu hakkı geri vereceğiz. Rektörlerin seçiminde hocalar oy kullanacak, öğrenci temsilcileri de oy kullanacak. Demokratik üniversite, özgür üniversite, konuşan üniversiteyi yeniden kuracağız.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu balkona çıkıp, söylediği bir söz var. ‘Cerrahpaşa, at nalı biçiminde denize kadar ilerlemelidir’ diye. Atatürk’ün bu sözünü emir kabul ediyorum ve bunu yapacağız.Hayallerimden birisi, bir üniversiteye cumhurbaşkanı olarak gittiğimde ola ki yanlış bir şey yaptık gençlerin beni protesto edebilmesi lazım. Uygar ölçüler içerisinde bana karşı çıkabilmeleri lazım ve bunu istiyorum. 3 kesimden bunu istiyorum;

Bir; gençler. Herkesten önce fark etmelisiniz tehlikeyi ve yeniliği. Ve ses çıkarmalısınız. İki; bilim insanları, siz susmamalısınız. Herkes sustu Türkiye’de. Yüksek lise gibi oldu üniversiteler. Üç; sanatçılar. Gençler, bilim insanları ve sanatçılar siz susarsanız, Türkiye susar.16 yıl bu ülkenin gençlerine fizik anlatmış, atom fiziği anlatmış, nükleer fizik anlatmış ve Cerrahpaşa’dan da onlarca öğrencim doktor oldu. Size fizik anlatmayacağım ama cumhurbaşkanı olarak meydanlarda gelecek anlatacağım” dedi.

 HABER : Zuhal TAŞKIN 

 

sosyal medyalarda paylaşalım
error0

Bir cevap yazın