Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa

ORDUNUN DERELERİ AKSA YUKARI AKSA 
 
 
Bu hafta ağaç,orman ve doğa haftası olduğu için siz okurlarımla kaleme aldığım bu yazımı paylaşmak istedim….
 
Artvin Cerattepe katliamı,insan ve doğa ilişkisi!!!Yüzyıllardır “Doğayı sev,Yeşili koru”temasının yerini “Altını sev,Betonu koru”raconu aldı…Artık milleti korumak yerine artık milletin “anasına”küfreden korunuyor,Adam biraz daha küfretsin diye…Tabii ki müsaade edilince bu küfür sadece “analarla”sınırlı kalmadı buna “Ben onların Cerattepesine …….yapayım”a kadar gitti.
 
Başımızda halkına parmak gösterip “Biz halkı dinleriz ammaaa”diyerek parmağını sallayan tehdit eden bir Başbakan ve Cumhurbaşkanı var.Halk hareketlerini “Kuru Gürültü”diye dalgaya alıp alay eden gazeteciler,yazarlar var.Artık bu ülke herşeye alıştı,zorla alıştırıldı.
 
Yapılan bir araştırmada 180 Ülke arasında 171. doğallığını koruyan ülke olmuşuz,yani tirajı komik sondan birinci…..
 
“Ordu’nun dereleri aksa yukarı aksa” türküsü bile gerçekçiliğini yitirecek.Dereler ne yukarı ne aşağıya akacak,dere kalmayacak akacak.Bu ülkenin böceğinden,kuşundan,çiçeğinden,ağacından,deresinden ve insanından ne istiyorsunuz?Orada yaşayan yerel halkın düşüncesi ,isteklerinin hiç bir önemi yok mu?…Halbuki oralarda gerçek söz sahibi olanlar onlar değil mi?
 
Eskiden filmlerde OBA halkına saldırırlardı haydutlar yada …….Oba’da ne var ne yok yağmalarlar,insanları öldürüp kellelerini keser sonrada ellerinde avuçlarında ne variyetleri varsa el koyarlardı zorla…..Şimdi o filmler geri geldi,hemde film olarak değil gerçek hayatta.
 
Devlet oradaki vatandaşını koruyacağına,bombasıyla,gazıyla,sopasıyla üzerlerine saldırıyor.
 
Dünyada 1998′ de sel,kuraklık ,ormanların yok edilmesi gibi çevre faktörleri yüzünden göç edenlerin sayısı 25 milyona yükselmiş.Bu rakamlar o yılda yapılan bir araştırmaya ait….Bu rakam savaş nedeniyle göç edenlerin tam iki katı….
 
Karadeniz’de fındık,çay gibi önemli tarım zenginliklerimiz var.Bu konuda gerekli çalışmaları yaparsak zaten altın gibi gelir getirebilir.Dünya pazarlarını elimizde tutabiliriz?Hem doğaya zarar vermeden hemde birtek kişiye hizmet etmeden oradaki yerleşik halkında para kazanacağı bir kaynak gelir kapısı olurdu.
 
Bu kadar nefret diline ,kışkırtmaya rağmen Türkiye’de kopmalar olmuyor.Nitelikli cesur bir halk Cerattepede direniyor.Gezi Parkı direnişi korkusu yaşatarak.Nitelikli insanların başkaldırıışı, direnişleri şimdilikte olsa kazandı,doğanın direnişi kazandı.
 
Artık Cerattepeliler “betonu değil,doğayı koruyacaklar” 
 
 
 
                                                                      HÜLYA GÜNTAŞ
 

 
 

Bir cevap yazın