Sarıyer Muhtarları

İstanbul Gazetem , SARIYER’de en çok okunan gazetedir.


Sarıyer Muhtarları

İstanbul Gazetem abonelik sistemiyle okuyucularına ulaşan İstanbul genel il gazetesidir.

  Okuyucularımız için merkezi dağıtım sistemiyle, İlçe belediye binaları,Kaymakamlık binaları, İlçe siyasi parti binalarına ve “Mahalle mülki amirlerimiz ” Muhtarlarımıza İstanbul Gazetem bırakılıyor. Buralardan okuyucularımız “Ücretsiz” gazetemizi temin edebiliyorlar. Bu imkanı bizlere sunan değerli muhtarlarımızı makamlarında ziyaret ettik.

  Bizlere lojistik desteği veren Rumelihisar Mahalle Muhtarı Çetin Karayılan ile çıktığımız yolculuğumuzda ilk durağımız Bahçeköy Mahallemiz oldu.

BAHÇEKÖY 

Bahçeköy’ün kuruluş yılları 1521 yıllarına dayanmaktadır. 1923 yılında yapılan lozan antlaşması gereği Osmanlı döneminde Selanik sancağına bağlı 1924 yılında mübadil olarak gelen müslüman Türkler yerleştirildi. Daha sonra Türkiye’nin değişik illerinden göç aldı.

Sınırları içerisinde orman fakültesi-orman işletme müdürlüğü-İski Vakıf Sular Şube Müdürlüğü -bentler- ve Belgrat ormanı bulunmaktadır. Bahçeköy Mahallesi Muhtarlık sınırı olarak Merkez Mahallesi, Yeni Mahalle ve Kemer olmak üzere üçe ayrılmıştır. 

BAHÇEKÖY YENİ MAHALLE MUHTARLIĞI 

14543566_10207034870570254_718954621_n2014 Yerel seçimlerinde üçüncü kere mahallesinde Muhtar seçilen Erdoğan Kavraz bizleri muhtarlık binası önünde karşıladı. Gülen yüzü ve sevecen tavrıyla Mülki amir görüntüsüne yakışan Muhtarımızın sohbeti de aynı güzellikte oluyordu. Muhtarımızın en önemli özelliği seçmen bölgesinde esnaf ve kıraathanelerin olmamasıydı. Seçmenleri mesken sahiplerinde oluşuyordu.

 Sarıyer Belediyesi muhtarlarımızın en büyük destekçisi olacağında kendisine ilk sorumuz bu konuda oldu.  

Sarıyer belediye Başkanı Şükrü Genç ve Belediye çalışanlarının kendilerine yapmış olduğu mahalle sakinlerinin yaşam standartlarını en yüksek ferah,huzur ve sağlıklı hale getirmeleri için tüm imkanları aldığını anlatan Muhtar Kavraz ” Sarıyer Belediye Başkanı’mız Sayın Şükrü GENÇ, elinde bulunan tüm imkanlarla bizlere destek oluyor. Belediyemizin çalışan personeli aynı titizlikle isteklerimize cevap vermesi biz muhtarları ve mahalle sakinlerimizi memnun etmektedir. Mahallemizde yapılan kreş sayesinde vatandaşlarımız çalışma hayatında düzenli süreç yaşıyor. Yollarımızın asfaltlanma işlemleri, çöp alımlarımız ve eğitim binalarımızın temizlik çalışmaları düzenli yapılmaktadır. Sizlerin aracılığıyla tüm Sarıyer belediye çalışanlarına ve Sarıyer belediye başkanı’mız Sayın Şükrü GENÇ’e teşekkür ederim. ” dedi.  

 

14527620_10207034871810285_1464416806_nBelediyenin Bahçeköy mahallesi için yapmış olduğu hizmetler bir kitapçıkta toplanmış ve detaylı anlatımlarla halk bilgilendirilmişti. Mahallesini bizlere gezdiren Muhtar Kavraz’a mahalle sakinlerinin göstermiş olduğu ilgi, üç kere üst üste kazanılan seçimin net göstergesi oluyordu. Bahçeköy Yenimahalle sakinleri muhtarlarından ve hizmetlerden memnundu. Bahçeköy Yenimahalle’de buluna kreşi ziyaretimizde Muhtarımız çocukların ilgisiyle karşılaşıyordu. Eğitim ve öğretimde çok titiz bir çalışma yapan kreşte öğretmenlerimiz bizlere kreş hakkında kısa bilgiler sundu. Tüm öğretmenlerimize teşekkür eder ve görevlerinde başarılar dileriz.

  Muhtarımıza bizlere ayırdığı değerli zaman için teşekkür ederek ayrıldık.

 

 14513818_10207034872650306_2060742987_o

İkinci durağımız Bahçeköy Kemer Mahalle Muhtarlığı oldu. Sahada çalışma yapan Muhtar Nazif Artar makamında olmadığı için “İstanbul Gazetem”in  yeni sayımızı okuyucularımızla buluşturması için bırakarak üçüncü durağımız Bahçeköy Merkez Mahalle Muhtarlığına gittik.

 

 

BAHÇEKÖY MERKEZ  MAHALLE MUHTARLIĞI 

14537047_10207034872810310_417059738_oBahçeköy Mahalle Muhtarı Ayşe Çoban 2014 Yerel seçimlerinde ilk defa seçilen yeni muhtarlarımızdan biriydi. Heyecan ve enerjisini mahallesine yansıtmıştı. Özellikle dikkatimizi çeken Muhtarlık binası önüne ve otobüs son durağına yerleştirilen ikinci el kıyafetlerin değerlendirilmesi için mahallelinin hizmetine sunulan kumbaralar olmuştu. Sohbetimizde mahalle ve muhtarlık olarak bir sorunlarının olmadığını hizmet isteklerinin gerçekleştiğini dile getirdi. Bizde Bahçeköy Merkez Mahalle Muhtarımıza başarılar dileyerek “İstanbul Gazetem” yeni sayısını bıraktıktan sonra dördüncü durağımız Kilyos mahallesi muhtarlığının yolunu çıktık.

 

 

KİLYOS MAHALLE MUHTARLIĞI 

kilyos_muhtarliKilyos’ta yerleşim eski çağlarda başlamış. Küçük bir balıkçı köyü olarak rağbet görmüş. Daha sonra Roma İmparatorluğu döneminde gelişme göstermiş. Roma İmparatorluğu dağılınca Bizans topraklarına katılan belde, coğrafi konumu nedeniyle denizcilikle uğraşan bölge uygarlıklarının paylaşamadığı bir yer haline gelmiş. Cenevizliler de bu bölgede bir süre hakimiyet kurmuşlar.

Haçlı Seferleri döneminde bölgede yaşanan karışıklık sonrasında, Osmanlı hakimiyetine giren Kilyos, levanten nüfusuyla gelişme göstermiş, kozmopolit bir yerleşim merkezi olmuştur. 1930 yılına kadar Çatalca ilçesine bağlı bir nahiye iken o tarihte yapılan yönetsel düzenleme sonucu kurulan Sarıyer ilçesine dahil edilmiştir.

kilyos_muhtariKilyos, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi kıyılarından denize girmenin güçleşmeye başladığı 1970’lerden itibaren önem kazandı. Marmara ve İstanbul Boğazı’ndaki deniz kirlenmesi ve Marmara kıyılarındaki plajları teker teker kapanmaya başlaması yaz aylarında İstanbul sakinlerinin yeni kıyılar aramasına yol açtı. Önceleri yalnızca haftasonlarında denize girmek ve piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği Kilyos, daha sonra birçok motel ve lokantanın açılmasıyla, eğlenceye düşkün olanların her mevsim tercih ettikleri bir yer haline geldi. Sahili ile ünlüdür.

 

2014 Yerel seçimleriyle mahalle sakinleri tarafından sevilen Turgut Serdarlı ilk kez muhtar seçiliyordu. Bizlerin ziyaretinden memnun olduğunu dile getiren Muhtar Serdarlı  Kilyos Mahallesi hakkında kısa bilgiler verdi. Kilyos Mahallesinde bulunan okuyucularımız için de İstanbul Gazetem yeni sayısından bırakarak son durağımız Zekeriyaköy Mahallesine gittik.

 

ZEKERİYAKÖY  MAHALLE MUHTARLIĞI 

14479560_10207032908401201_8934261669952323280_n

Saha çalışmasında olan Zekeriyaköy Muhtarı Semra ÖZKAYA, 2014 Yerel seçimleriyle göreve geldi. Muhtarlık binasına İstanbul Gazetem yeni sayısını bıraktıktan sonra kalan zamanımızı değerlendirmek için Sarıyer Cumhuriyet mahallesinde bulunan İmam Hüseyin Cemevi’ni ziyaret ettik.

 

İmam Hüseyin Cemevi ziyaretimiz yarın 22:00 da İstanbul Gazetem okuyucularıyla buluşacaktır. Bizden ayrılmayın .

 

 

SARIYER  haberleri www.istanbulgazetem.com haber sitemizden ve Basılı yayınımızdan takip edebilirsiniz.

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

Türkiye’nin her yerindeyiz.Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

Bir cevap yazın