Sarıyer neden engelleniyor “Varol Kısa sordu?”

Sarıyer neden engelleniyor “Varol Kısa sordu?”

Sarıyer’in en çok okunan gazetesi “İSTANBUL GAZETEM”  Sarıyer’de hem Ak Parti , hemde CHP Truva Atlarını ortaya çıkartmasıyla gündeme oturmuştu. Sarıyer sokakları İstanbul Gazetem ‘in halkçı gazete olduğunu ve halkın yanında cesur yazılarıyla varolduğunu konuşuyordu. Hal böyle olunca her sıkıntılarında İstanbul Gazetem ofislerini arıyorlardı.

 

YER : SARIYER İLÇESİ / YENİKÖY-İSTİNYE-EMİRGAN

ŞİKAYET : KALDIRIMLARIN İŞGALİ

ŞİKAYETÇİLER : SARIYERLİ VATANDAŞLAR

İLGİLİ KURUM ve KİŞİ : İSTANBUL GAZETEM – VAROL KISA

 

İstanbul Gazetem Sarıyer ofislerine gelen telefonlar sonrası Yeniköy, İstinye ve Emirgan mahallelerini ziyarete gittim.  Yeniköy caddesi üzerindeki esnaflar, kaldırımları işgali geçmiş artık caddeye masa sandalye koyuyorlardı. Vatandaşın yürüme ihtimali tamamen sıfırdı. Tüm vatandaşlar “Sarıyer Belediyesi bunları görmüyor mu sayın Varol Kısa? Bu ne hal çocuklarımız okula gidemiyor, bizler dahi yollarda yürüyemez olduk” diyorlardı. Yeniköy Muhtarlık önüne geldiğimizde birazda muhtarımızı şikayet eden vatandaşlarımızın anladığım kadarıyla tek ve büyük dertleri “İşgaliyede sınır tanımayan esnaflardı”.

İstinye Mahallesine geçtiğimde yeni vatandaşlarımız kendi mahalle sınırında beni karşılıyordu. Geldiğim için önce çok mutlu olduklarını sonrada cesur gazeteciliğimiz için minnettar olduklarını dile getiriyorlardı. “Sarıyer’de bir gazetenin olması bizleri çok mutlu etti. Sizlerin cesur yazılarınızı takip ediyoruz. Belediyeye karşı yazabilecek tek kişi sizi gördük ve aradık.Geldiğiniz için teşekkür ederiz. ” dediler.

Yeniköy’den İstinye’ye doğru yürüyoruz . Sağlı sollu çay bahçeleri var. Esnaf dertli .

“Sahil şeridinde masa sandalye koyarak kaçak çalışan cay yerleri oluştu. bizlerin işlerini engellediler. Onların kira,vergi,eleman,su,elektrik derdi yok . Bir çok defa şikayet ettik Sarıyer Belediyesi ilgilenmedi. Bir ara İBB geldi onlarda masa sandalye kaldırdılar sonra gittiler. Bir saat sonra tekrar geri geldi bu kaçak çaycılar . ” diyerek dertlerini anlattı. Yolumuza caddenin sağ tarafından devam ediyoruz. solda sahil var. Ve sorun kaçak çalışan seyyar çay yerleri bunu öğrendik.

Sağ taraf daha vahim durumda , yine esnaf  kaldırım işgali içerisinde buradaki fark , Masa sandalye yerine “Park dubaları ve bayraklar” İstinye Devlet Hastanesinden İstinye çarşı girişine zar zor ulaşabildik. Eczacılar abartılı bir çalışma içerisinde park dubaları ve bayraklama sistemi yapmışlar. Çarşı içerisine girdiğimizde masa sandalye ve sokak işgali yine karşımıza çıkıyor . Migros çıkışından Ameika Konsolosluğuna giden cadde üzeri “Seyyar satıcılar” işgalinde  caddeden geri dönerek Emirgan Mahallesine devam ediyoruz .

Emirgan içler acısı 

Emirgan’da içler acısı bir manzara, halkın dilinde İBB Başkanına ait olduğu iddaa edilen bir mekan ve önünde “VALE ÇILGINLIĞI”  halkın valelerin davranışı ve evlerinin önlerini işgal etmelerinden dolayı büyük şikayeti var. Artık kaldırım işgali, park dubası , bayrak bunları bırakmış ve kabullenmiş Emirgan halkı tek dertLeri Vale çalışanları olmuş. Onlarda “Sarıyer Belediye Başkanımız bir kere gelip halimizi görmeli, seçimden seçime olmuyor. Nedir bu rezalet” diyerek isyanlarını dile getirdiler.

Tüm dertleri dinledikten sonra halkın sorumlu tuttuğu Sarıyer Belediyesi’ne gittim. 

Yazıma  “Bizlere tüm imkanlarıyla açıklamada bulunan Sarıyer Belediye çalışanlarına teşekkür ederek”  devam etmek istiyorum. Tüm suçlamaları yüzlerine yapmama karşılık hiç bir karşıt tepki vermeden bizleri buyur eden Sarıyer Belediyesi yetkilileri makamlarında olayları tek tek anlattılar.

“Sarıyer’de İBB tarafından engellenme var dendiğinde kimse inanmıyor olabilir. Sizlere bu konu hakkında belgelerimizle açıklama yapmak istiyoruz. ” diyerek ellerinde dosyalarla geçtik.

Dosyalar açıldıkça dehşete düşüyorduk.

Sarıyer, Emirgan ,İstinye ve Yeniköy ‘de şikayetçi olan halkın tüm şikayetlerini yıllardır Sarıyer Belediyesi biliyormuş. Hemen sordum.

Neden uygulamadınız. Madem tüm sorunları zaten biliyordunuz. ? 

Varol Bey sizin sayenizde tüm Sarıyer Halkı bilsin. Sizlerin bu cesur gazetecilik anlayışınız olarak bizlerde teşekkür ederiz. Sarıyer Belediyesi elbette Sarıyer İlçesinin tüm sorunlarıyla ilgilenmek zorundadır. Tüm ekibimizin tek amacı zaten budur. Yalnız, “ENGELLENİYORUZé Varol Bey. Bakın yıllardır bu dosyalar sadece yazışmaktan öteye gidemiyor.

Sebebi çok ilginç geldi 

Belediye yetkilisi sözlerine şöyle devam ediyordu. ” İlçe Belediyelerinin yetkisi bir yere kadar, o sınırdan sonra tüm yetki İBB ‘den geçiyor. Eğer bizler bu sorunlara müdehale etsek, Şişli veya Beşiktaş ilçesindeki esnafa müdehale etmiş gibi oluruz .” bu sözlerin ardından iyice şaşırmıştım ve “Nasıl yani?” diyerek sözlerine devam etmesini istedim.

“İlçe elbette bizim. Fakat Otobüslerin geçtiği tüm Cadde güzergahı İBB yetkisinde. Biz ne esnafına, nede işgalcisine karışamıyoruz. Bunları dilekçelerle İBB’ye bildiriyoruz. İşte dilekçe tarihlerimiz ve bizlere gelen cevaplar. ” diyerek dosyaları bana uzattılar.

İnanır mısınız Sarıyer halkının bizlere anlattığı tüm sorunu zaten Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ biliyordu. İmzalı dilekçelerin İBB gittiği tarihlerine kadar herşey açıktı. Fakat evet her olayın fakatı olur ya burada da olay çok netti. “İBB Sarıyer Belediyesini ENGELLİYORDU.”

Bir gazeteci olarak bu belgeleri görmeseydim bende inanmazdım.Şimdi tüm Sarıyerli okuyucularımıza duyuruyoruz ki “Sarıyer sadece Sarıyer Belediyesi’nin yönetiminde değilmiş. Lütfen yetkili kim öğrenmeden , haksız yere kurum ve kişileri yargılamayalım

Nasıl yani derdim ilçe bizim büyükşehir ne karışır. Ama öyle değildi. Şimdi soru işareti şuydu.

İBB Neden Sarıyer’i Engelliyor ?

Bu sorunun cevabını da İBB yetkililerine sormak için yazımıza son veriyorum. Elbette onlarında cevap hakkı olacaktır.İstanbul’un tüm ilçesinde olduğu gibi “İstanbul Gazetem “İBB haberleri yapan tek gazetedir.  Bizlerden ayrılmayın yazımız devam edecektir. 

 

   HABER : VAROL KISA – SÜLEYMAN SARIKAYA / İSTANBUL GAZETEM 

SIRADAKİ HABER : MİNİBÜS İŞGENCESİ SARIYER ‘DE / SARIDAĞ – KOCATAŞ MAHALLELERİNDE OLACAĞIZ.

SARIYER İLÇE HABERLERİ / İSTANBUL GAZETEM 

Sarıyer ilçesinde en çok okunan güvenilir gazete “İstanbul Gazetem”

İSTANBUL   haberleri www.istanbulgazetem.com haber sitemizden ve Basılı yayınımızdan takip edebilirsiniz .

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

Türkiye’nin her yerindeyiz.Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

sosyal medyalarda paylaşalım
20

Related posts