Sevgi Saygı Hoşgörü ve Cemevi

SEVGİ , SAYGI, HOŞ GÖRÜ ve CEMEVİ

Cemevi nedir?

Dünya’da çeşitli dinlerden insanlar mevcut ortak herkesin ortak bir hayatı paylaşması birbirine saygı göstermesi temennimiz. Herkes istediği dini özgürce seçebilmeli ve onun gereklerini yerine getirebilmelidir. Bütün dinler kardeşdir ve hepimiz birbirimize köstek yerine destek olmalıyız. Yazıma kardeşlik mesajı ile başladım çünkü bu çok önemli bir konu.

Her dinde insanların kutsal saydığı ve ibadetlerini yerini getirdiği yerler mevcuttur.  Cemevi‘de Alevilerin kutsal saydığı, ibadet yerlerinden biridir.

Cem Arapça’da “toplantı” demek, camii de “toplanılan yer” demektir. Bu yüzden camii ile cem evi aslında aynı anlama gelmektedir. Cemleri özgün haliyle yaşayan yol-erkan sürdüren ocaklar ve cemevleri Anadolu’da mevcuttur. İbadet mekanları da İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan Şiilerinin camisinin Anadolu’ya yansıması “Cemevi” şeklinde olmuştur.

Cemevi’nin diğer adı Pirevi‘dir.

ALEVİLİK

Genellikle Hazreti Ali’ye bağlı olan ve onun tarafını tutan zümrenin mezhebine verilen addır. İmamlığın Ali’ye doğrudan doğruya Allah ve Peygamber tarafından verildiğine inananlara «Şia-i Aleviyye» denir.

Eline, Beline, Diline Sahip Ol İlkeleri

Eline, beline, diline sahip ol ilkelerini incelerken, bunların birden fazla ve aşama aşama açıklamaları/anlamları olduğunu belirtelim.

Kişinin bilinç, idrak, inanç, eğitim boyutuna göre bu ilkelerin içeriği anlam ve önem kazanır. Ve hoşgörü inancı Alevilik mezhebinin temel taşıdır.

 

GÜNÜN SORUSU

“Şimdi bunların hepsini sizlere öğrettikten sonra, her gece facebook sayfamda “Günün Sorusu” olarak yaptığımız beyin jimlastiğini sizlere gazetemizden sunmak isterim.  Gazetemizin ilan ve reklam departmanının yaptığı tasarım hatası sonrası bir cemevi başkanı beni şahsen arayarak “GAYRİ CİDDİ OLMAMIŞ” terimini sarf etti. Önce düşündüm .Acaba bu nedir? Hakaret mi? Kızma terimi mi? Yoksa yukarıda saydığımız tüm özelliklerin sadece sözde olup, eyleme geçildiğinde hepimiz gibi herkesin insan olduğu ve asla anlatılan gibi olmadığımız mı? Bu kadar kafamı yormak yerine siz değerli okuyucularımıza sormayı uygun gördüm.

 – Sizce GAYRİ CİDDİ  nedir? 

Cevaplarınızı facebook paylaşımında yorum olarak veya bu haberin altına yine yorum olarak yazabilirsiniz. Güzel günler dilerim.

Devamı gelecek merak etmeyin ?

VKİY AİLESİNİN CANLI YAYIN KONUSU “GAYRİ CİDDİ OLMAK”  HER AKŞAM SAAT 21:30 SİZLERLE

FACEBOOK SAYFASINA EKLENİN CANLI YAYINI İZLEYİN . TIKLA AÇILSIN

Bir cevap yazın