SGK'yı 1 milyon lira zarara uğrattılar!

SGK’yı 1 milyon lira zarara uğrattılar!

 
Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) 1 milyon 75 bin lira zarara uğrattıkları öne sürülen 4’ü kamu görevlisi, 6 kişi gözaltına alındı.
 
Kocaeli’nin Körfez ilçesinde düzenlenen operasyonda, sahte ve usulsüz düzenlenen ilaç reçeteleriyle Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) 1 milyon 75 bin lira zarara uğrattıkları öne sürülen 4’ü kamu görevlisi, 6 kişi gözaltına alındı.
 
 
Kocaeli Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Körfez ilçesinde faaliyet gösteren bir eczanenin SGK’ya fatura ettiği majistral ilaç reçetesi ortalamasının Türkiye ve Kocaeli ortalamasının çok üzerinde olması üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı.
 
Sahte mama ilaç kullanımı raporlarına bağlı çok sayıda tıbbi mama reçetesi düzenlenerek SGK’ya fatura edildiği tespit edilen ve genişletilen soruşturma kapsamında, sahte ve usulsüz olarak düzenlenen “İlaç Kullanımı ve Hasta Katılım Payından Muaf İlaç Raporları”na bağlı olarak tıbbi mama reçetesi ve hastaların bilgisi dışında majistral ilaç reçetesi düzenlenerek SGK’nın, 1 milyon 75 bin 660 lira zarara uğratıldığını belirlendi.
Ekipler, düzenledikleri operasyonda, kamu görevlisi B.B, H.Y, H.U, M.G. ile eczanedeki D.G. ve R.T’yi gözaltına aldı.
 
 
Emniyetteki işlemleri devam eden şüphelilerin sabah adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.