Siyasetçilerde Ahlak kalmadı – Gölge Kadın

Siyasetçilerde Ahlak kalmadı – Gölge Kadın; Bu hafta izin verirseniz yazımıza biraz ders niteliğinde yazılarla başlamak istiyorum. Ahlak nedir? diye sorduğumuzda ansiklopediler ,öncelikle “insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.” veya sizlere “kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.” açıklamasında bulunacaktır.

 

İşte birde Siyasetçi nedir diye sorduğumuzda siyasi ve siyasete ait kişiler olarak biliniyor. Peki neden siyasetçinin ahlakı toplumu etkiliyor ve neden siyasetçi ahlaklı olmalıdır? Çünkü siyasetçilerin aldığı her karar toplumsal yaşantıya direk yansıyan kanunları bizlere sunar. Ve hatta mecbur kılar. İşte bu yüzden siyasetçiler ahlaki kurallara uymak zorundadır. bunun bir szöleşmesi ve kanunu yoktur. Fakat bilinmelidir ki bazı davranışlar kanunda olmasa da uygulanmak zorundadır. İnsan olmak gibi .

Siyaset kurumunun ahlaken tartışılan bir boyutu da paylaşım sorunudur. bir gün bir yazıda şöyle okumuştum ” devletleri bir arada tutan şeyin karşılıklılık ahlaki değerlere sahip çıkmaktır” .

Başka işlerde olduğu gibi siyasette de aynı kimselerin mümkün olduğu müddetçe idare başında olmaları çok daha iyidir. Fakat idarenin sürekli bir elde bulundurulması eşitlikle uzlaştırılamayacağı için ister iyi ister kötü sayılsın, hükümete herkesin iştiraki daha hakçadır. Bu yüzden eşit insanların, kendileri yetkiyi nasıl başkalarından almışlarsa öylece yine başkalarına vermeleri, yani nöbetleşme usullerine uymaları gerekir.

Böylece bir kısmı idare eder, bir kısmı da idare edilir. Sanki aynı insanlar değillermiş gibi, idareyi nöbetleşe elden ele geçirirler. Tıpkı bunun gibi işgal ettikleri makamlar da çeşitli olur. Siyaset ile ahlak arasındaki ilişki tartışmalıdır. Ahlakın kaynağı ne olursa olsun, hegemonik ve söylemsel bir nitelik edinmiş modern iktidarı kullanan siyaset ile iç içedir ve siyasal eylemler diğer tüm eylemler gibi ahlak alanındadır.

 

KARINCANIN YANGINA SU TAŞIMASI 

 

Şimdi bakıyoruz da özellikle TBMM ‘de bir birine yumruk sallayan milletvekilleri, ağza alınmayacak sözleri ve hakaretleri söyleyen koca koca abiler ve ablalar, bir birine hakaret eden gelen başkanlar ; PARDON ; sizler bu halkın örnek teşkil ettiği büyükleri olduğunuzu ve halkın sesi olarak vekil tayin edildiğinizi unuttunuz mu?

TV’larda çocuklarımız sizlerin akla zarar hakaretlerinizi ve yumruklaşmanızı izlemek zorunda mı? Halka sadece oy zamanı şirin gözüken değerli vekiller, kadına ve çocuğa şiddete hayır günü bir birine yumruk sallayan ve bir kadın gazeteciye cevap vermek yerine ; Milletvekili arkadaşına uçarak yumruk atmak isteyen vekillerimiz hayırdır neyi paylaşamadınız? Ahlaki değerleri nerede bıraktınız…?

Genel Başkanlar bir sözümüzde size olsun; özellikle birleşmeler sonrası dün kendi söylediğiniz unutan, bugün sanki o sözleri kendisi kendisine söylemiş gibi cevap veren değerli genel başkanlar biraz sakin unutmayın “Sultan Süleyman’a Kalmadı Bu DÜNYA” kusura bakmayın ama size hiç kalmaz. Siyasetçilerde Ahlak kalmadı – Gölge Kadın

Tüm siyasetçilerimizi biraz daha sakin ve ahlaklı siyaset yapmaya davet ediyorum. Dilerim karıncanın yangına su taşımasındaki hikaye gibi olmaz. Saygılarımla …

    GÖLGE KADIN 

Bir cevap yazın