SOSYAL MEDYALARA DİKKAT

SOSYAL MEDYA KURALLARI

BU HABERİ OKUDUĞUNUZDA , HER CANLI YAYINLARI BEĞENMEMEK GEREKTİĞİNİ, MADDİ YARDIMLARIN NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ, BEĞENİ VE PAYLAŞIMIN DAHİ RİSKLERİNİ ÖĞRENECEKSİNİZ. DİKKATLE OKUYUN . PAYLAŞIN . ÖĞRETİN. 

 

1. Gün içerisinde birkaç kez paylaşımda bulunuyorsanız, paylaşımlarınızın arasında belli bir süre olduğundan emin olun. Çünkü sosyal medyada art arda aralıksız paylaşımda bulunduğunuzda takipçi kaybedersiniz.

SOSYAL MEDYADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 
Bir önceki haberde sosyal medyalarda canlı yayın yapan bazı dolandırıcı yöntemlerini anlattık. Şimdi sizlere sosyal paylaşım , beğeni ve yorumlardan sonra , sosyal medyada kaynağını sorgulamadan amaçları nedir bilmeden, sizlerin düşüncesine hizmet ettiğini düşündüğünüz kişiler sebebiyle, doğruluğundan emin olmadan yaptığınız paylaştığınız iletiler, hukuki olarak başınızı nasıl ağrıtacak onu anlatacağız…. 
Sosyal medya ilk baktığımız facebook sayfalarımızda canlı yayın yapanların paylaşım isteğini yerine getiriyoruz. Peki içerikleri ne kadar doğru veya hukuka uygun biliyor muyuz?
İlk ders ; doğruluğundan emin olmadan yapılan paylaşımlara dikkat edin.  Sosyal medyanın hadi paylaş istekleri suç teşkil edebilir. İçerisinde kanuna aykırı para toplama, hakaret ve şikayet olabilir. Bu olaylardan biri gerçekleşirse sizlerde aynı suçtan yargılanabilirsiniz.
aman dikkat diyoruz. Sürekli şikayet altındaki sayfalara dikkat edin.
  Doğruluğundan emin olmadığınız içeriği lütfen paylaşmayın.  Bu içeriği paylaşanı tanıyor muyum? Paylaşımını yaparken kaynak göstermiş mi? Gösterdiği kaynak güvenilir mi? İçerik bilimsel bir içerik ise yazara atıf yapılmış mı? İçerik güncel mi yoksa eski mi? İçerik tanımadığım bir sayfadaysa, o sayfa nasıl bir sayfa? Sayfaya ne kadar güvenebilirim? Sizinde başınız ağrıyacaktır. Biz İstanbul Gazetem ekibi olarak böyle kişileri cimer’e şikayet ediyoruz. sizlerde yapabilirsiniz. Çekinmeyin. Bir çocuğun geleceğini kurtarabilirsiniz.

Çocuk Tacizlerine dikkat

Bu kişiler sizlerin güvenini kazandıktan sonra paylaşım desteğinizle , tanımadıkları kişilerin sayfalarına ulaşabiliyor ve cinsel fantazi , sapkın videolar yapılabiliyor. Hatta ileri gidip çocukları taciz edebiliyorlar. Üstteki uyarılara lütfen dikkat edin. Bunlar yaşanan olaylardır. Gün geçmiyor ki çocuklar kaybolmasın. Bir çoğunun kaynağı sosyal medya da tanıştıkları yabancılar. Dikkat..

Bırakın kendi kendilerine konuşsunlar ….

Bir çok konuda yayın yapanları tanımıyor bilmiyor gerçek yüzünü görmüyorsunuz. Bırakın konuşsunlar sizler dinlemek ve izlemek istiyorsanız sadece bunu yapın. Bir kez daha düşünerek beğeni tuşuna basın ve paylaşın …..
Kendi  Savcılık çalışanı , emniyet mensubu hatta doktor gösterenlere dikkat edin. Sayfalardaki paylaşımları araştırmadan bu kişilerle irtibata geçip paranızı kaptırmayın …

HUKUKİ CEZALAR AĞIRLAŞTIRILDI (DİKKAT)

Beğeni paylaşım ve yorumlardan sonra ki şikayetler döneminde ; Türk Ceza Kanunu bağlamında cezai yükümlülükleri ağırlaştırıldı. Sosyal medyada paylaşılan içeriklerin hakaret, taciz vb. gibi suç unsuru taşıması halinde aynı gündelik hayatta olduğu gibi hatta daha ağır cezalar gelebilir. 
Sosyal medya kullanıcılarının sorumluluk reddi beyanı olduğu iddia edilen bir beyanı sıklıkla duvarlarında ya da ana sayfalarında paylaşarak bu yolla sorumluluktan kurtulduklarını düşünüyor. Ancak, elden ele saniyeler içinde milyonlarca kullanıcıya iletilen bu içeriklerin sosyal medya kullanıcısını sorumluluktan kurtarması hukuken mümkün değildir. Bu itibarla, sosyal medya kullanıcılarının TCK bağlamında kimi suçları (hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama vb. gibi) işlememek adına dikkatli olmaları ve sosyal medya kullanım sınırlarının her daim hukuk kuralları ile sınırlı olduğu bilincinde olmalısınız.