Tarabya Mahalle Muhtarı Refet ÜSTÜN

Haber VAROL KISA – “Bir sorumuz var !”

        
İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Tarabya’nın, 55 yıldır görev yapan ,85 yaşındaki muhtarı Refet Üstün, Tarabya Mahallesi  doğumlu ve 1961 yılından bugüne Tarabya’da muhtarlık görevini sürdürüyor.

1961′deki seçimde de halkın teşvikiyle aday olduğunu anlatan Muhtar Refet Üstün ,30 yaşında yerel yöneticiliğe başlamış. Tam 55  yıldır görevini başarıyla ve özenle sürdüren Üstün, artık mahallenin vazgeçilmez bir parçası.Dolayısıyla, diğer ilçelerde de Refet Üstün’ün adını sıkça duymak mümkün.

İstanbul Gazetem olarak; Sarıyer’in ismini diğer ilçelerde duyuran muhtarımıza ziyarette bulunduk.

 

Bir sorumuz Var!”

Sayın Üstün, 55 yılın başarıyla geçmesindeki en büyük etken nedir?

 

.

 

   DSC_0549Tarabya’da Ermeni’sinden, Rum’una çeşitli etnik kimlik ve dinden insanın huzur içinde yaşadığını belirten ve bir dönem daha bu saygıyı koruyarak hizmet etmeye devam edeceğini vurgulayan Refet Üstün, “Her zaman sevgi ile davrandım. Mahallemi , mahalle sakinlerini çok sevdim. Onlarda bu sevginin bedelini, bana en uzun muhtarlık görevini yapma ayrıcalığını göstererek,karşılık verdiler. Kimsenin kapısını çalmadım,bana oy verin demedim. Mahalle sakinlerimiz sevdi ,istedi ve beni mahallemizin muhtarı yaptılar ,” diyerek sözlerine başladı .

 

Yıllardır mahalledeki azınlıklarla artık akraba gibi olduklarının altını çizen Üstün, muhtarlığın kendisi için artık bir yaşam biçimi olduğunu ve 35 yıllık hayat arkadaşıyla vatandaşlara sevgi ile hizmet verdiklerini belirtirken ,55 yıllık hayat hikayesini şöyle özetliyordu;

 

Tarabya ‘da doğdum. 1960 yılında, Tarabya’da muhtarlık görevini sürdüren dedemin  yanında katiplik yapmaya başladıktan sonra, 1961′de ki seçimde de halkın isteği üzerine aday olduğum ilk seçimde mahalle halkının desteği ile seçimi kazandım.Muhtar olduğumda henüz 30 yaşındaydım. Tam 55 yıldır görevimi sevgi,saygı ve sadakatle sürdürüyorum.Şu an 86 yaşındayım ve ömrüm yettikçe ,mahalle sakinlerimiz istediği sürece, görevime devam etmek istiyorum,” dedi.

 

Duvardaki 55 Yıllık Gurur Panosu

DSCF0682 Sohbetimiz esnasında, duvarda asılı pano merak uyandırıyordu.Panoda yer alan fotoğraflardan bahseden Üstün’ün,yaşadığı övünç gözlerinde görülüyordu.

 

 

 

 

Zamanın tüm liderleriyle görüşen Üstün, ziyaretlerini ve sohbetlerini ölümsüzleştiren fotoğrafların asılı olduğu panoda;dönemin Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İnönü’’ nün,Sayın Abdullah GÜL’ün ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının yanı sıra, geçmişten bugüne muhtarların resimlerini de eksik etmemişti .

Resimlere bakarken gözleri doluyor , o yılları adeta tekrar yaşıyordu.Göreve geldiği ilk günün heyecan ile ,sohbetimiz sırasında gelen vatandaşlara da hizmet etmeye devam ediyordu.

35 yıllık hayat arkadaşı da, ona muhtarlık görevinde de yoldaşlık yapıyordu. Evliliklerinden de bahseden Üstün,eşini çok sevdiğini,hayatındaki en doğru seçimi olduğunu,eşinin 35 yıllık birlikteliklerinde onu bir an bile yalnız bırakmadığını dile getirdi.Her ikisinin de gözlerinde birlikte geçirilen 35 yılın mutluluğu görülüyordu.
 

 

 Sohbetimizin sonuna yaklaşmışken,yeni muhtar ve muhtar olmayı düşünen adaylara da tavsiyelerdebulunan Üstün,şunları söyledi:

 

Genç meslektaşlarıma ilk öğüdüm ; bizim yaptığımız iş değil ,bir hizmettir. Hizmetin karşılığı beklenilmez.Sevgi en büyük karşılıktır. Severek hizmetlerini yapsınlar. İkinci öğüdüm; Muhtarın partisi olmaz,hizmet edeceği mahalle halkı vardır.Sarıyer Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili bir Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor. Sayın Şükrü GENÇ’i  çok severim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘de Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetiliyor. Sayın Kadir Topbaş’ı da çok severim. Mahalle muhtarı olarak, tüm kurumlarla iletişim içinde çalışmalarımızı sürdürüyorum. Mahalle muhtarı halkın hizmetkarıdır. Parti söz konusu olmadan hizmet verecek,sevgi dolu yürek ister,diyerek meslektaşlarına başarılar dileyen Üstün,sevgi ile her zorluğun üstesinden gelinebileceğini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 
İSTANBUL GAZETEM 
Bir sorumuz var
VAROL KISA 
 
 

 

Bir cevap yazın