Türkiye’de CLK gerçeği – Varol Kısa’nın kaleminden

Türkiye’de CLK gerçeği

Türkiye’de CLK gerçeği olarak yazıma başlık attım. Bazı gerçekler vardır ki insanların gözüne gözüne sokularak yapılır. İşte bu hikayede böyle bir şey.

Devletin tüm kurum ve kuruluşları düzenli işlerken 04/01/2017 tarihinde TV larda bir haber izledik. Doğu’da bazı illerde Elektrik okumaya gelen personelin önleri köpekler tarafından kesiliyor diye. Bir Millet ne kadar kolay karalanıyor bir millete nasıl bir algı yöntemi yapılıyor inanın dehşetle izledim.

Neden mi?

Görüntüleri tüm Türkiye izledi, Erzurum’da bir köy ve köyün sokaklarında hiç kimse yok. Çünkü kar bastırmış, belkide bir metreden daha yüksek kar yüksekliği var. Haberde algı yöntemi şu ” Köylü kaçak elektrik kullanıyor ve bunu engellemek için köpekleri sadece Aras Elektrik firması çalışanlarına saldırıyor” Şimdi bir düşünelim bom boş köy sokakları ve kar; aç köpeklerde sokaklarda yemek arayışı içerisinde, aç olmasalar da köyün köpeği sokaklarda, iki yabancı köyden içeri giriyor. Sizce sonuç değişir mi? Köpekler elektirik sayacı okumaya gelmeyen herkesin üzerine atlayıp sevgiyle yalıyor mu? Yapmayın artık TV kanalları bile algı yaratır oldu. Eskiden  spikerler çıkar haberi okur yorum bizlerin olurdu. Şimdi daha haberi vermeden önce yorum yaparak haberi nasıl izlememiz gerektiğini öğretiyorlar. Yani kendi istediklerini bizlere yaptırıyorlar.

Şimdi İstanbul Avrupa yakası ve CLK adlı bir şirket 2012 den bugüne hizmet veriyormuş. Açıkcası bizler her zaruri ihtiyacımızı devletin kurumlarının karşıladığını bildiğimiz için “mış” diyorum. Doğalgaz ikinci fatura geldiğinde uyarınız gelir, İnternet ikinci faturanız geldiğinde uyarınız gelir, Su faturanız ikinci faturada ikinci uyarınız gelir. Fakat CLK ‘da asla böyle olmaz. Çünkü onlar Türkiye’de amaç,vizyon ve misyonlarını çok net kendi sitelerinde açıklamışlar. Bu söylediklerimi sizlere yazımın sonunda kendi sitelerinden alıntı olarak kopyala yapıştır yaptım. Ayrıca CLK ‘nın ortaklarını okuduğunuzda bir çok okuyucumuzun dikkatini çekeceği inancındayım.

CLK ne yapıyor

İstanbul Avrupa Yakası mecburi CLK şirketine bağlı elektrik kullanımı yapmak zorundadır. İhale açılmış ve bu firma almıştır. Buraya kadar sorun yok. Faturalar yenilendi ve artık CLK olarak fatura edildi kullanım bedelleri. Faturanız geldi ve beş gün içerisinde ödemediniz. “Evde oturuyorsunuz hastanız diyaliz makinesine bağlı, yeni bebeğiniz oldu kar soğuk kış ayları, iş yerinizde acil bir proje yetiştirmek istiyorsunuz, Tüm ev aletleri ve iş makineleriniz çalışır durumda; KİME NE “CLK elemanı gelir ve 5 gün içerisinde ödemediğiniz faturanıza istinaden şalterinizi indirir,kabloları çıkartır,mühürler ki siz geçici çözümler bulmayın” 

İşte Türkiye bu gerçeği yaşıyor. Bakın sayın CLK yetkilileri Elektrik zevki bir kullanım ürünü olsa siz sonuna kadar haklısınız, fakat sizler bu ihaleyi alırken bunun halkız ZARURİ yani MECBURİ kullanım ürünü olduğunu çok iyi biliyordunuz. Bu yaptığınıza karşılık yüzlerce defa yazı yazdım. Sonra birileri sesimizi duydu ve şu müjdeyi verdi.

 

7’den 70’e toplumun tüm kesimini ilgilendirenTüketici Kanunu’nun uygulama yönetmelikleri tamamlandı. Elektrik, doğalgaz, internetşirketlerinin aç-kapa kazancına neşter vurularak, faturada çifte cezanın önüne geçiliyor. Şirketler, faturasını zamanında ödeyemeyen vatandaştan gecikme cezasının yanında açma-kapama, tazminat gibi ücretler talep edemeyecek. yeni yılda bitiyor

5 faturada toplam 140 TL’yi buluyordu

Vatandaş, mevcut uygulamada dogalgaz faturasını ödeyemediğinde yaklaşık 30 lira, elektrikte 20, suda 30, telefonda 40, internette 20 lira açma parası ödemek durumunda kalıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici Kanunu’nun uygulanmasına yönelik yönetmelikleri büyük oranda tamamladı. Bu kapsamda hazırlanan Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği ile yeni yıldan itibaren şirketlerin bu keyfi uygulamaları sona erecek. Yönetmelikle birlikte dağıtım şirketleri, tahsilat yapan şirketler tüketiciden faturası dışında herhangi bir bedel isteyemeyecek. Buna göre, 1 aylık gecikmenin ardından kesme ihbarı yapıp, hemen ardından şalteri indiren firmalar, bu işlem için para talep edemeyecek. Yapılan incelemelere göre, elektrikte 4 aboneden 1’i, doğalgazda 3 aboneden 1’i, suda her 5 aboneden 1’i faturasını geciktiriyor.

 

TÜRKİYE GERÇEĞİ

Şimdi yıl 2017 yani üzerinden 5 sene geçti değişen hiç bir şey yok. Yine faturanız 5 gün içerisinde ödenmediğinde kesinti yaşıyorsunuz. Sayın devlet büyüklerimize seslenmek istiyorum. Sizlerin bilmediğiniz o kadar çok acı hikayeler var ki bizlerin evlerinde, bu uygulamadan dolayı o kadar mağdur kalan vatandaşlarınız var ki; Lütfen evlerde oturanları bir dinleyin. Siz ki ; Milli İrade ne derse o olur, diyen büyüklerimizsiniz. İşte size bir fırsat. Avrupa yakasındaki Milli İradeyi dinleyin, eğer ben haksız çıkarsam aynı şekilde özür yazısı yayınlayacağım. Saygılarımla

 

VAROL KISA / İSTANBUL GAZETEM

 

CLK Sitesinden “Hakkımızda”

Şirketimiz CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş., 13.12.2012 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili memurluğu nezdinde tescil edilmek suretiyle kurulmuş ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan aldığı “tedarik lisansı” kapsamında elektrik piyasasında faaliyet gösteren bir anonim şirkettir. 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesinin zorunlu hale gelmesiyle, halihazırda İstanbul Avrupa Yakası için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yetkilendirilmiş görevli tedarik şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şirketimizin bağlı bulunduğu, Ülkemizin önde gelen şirketlerinden Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat A.Ş. grup şirketleri, sektörel tecrübe ve güçlerini birleştirmek yoluyla, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova illerini kapsayan Uludağ Bölgesi, Sivas, Tokat, Yozgat illerini kapsayan Çamlıbel Bölgesi, Antalya, Burdur, Isparta illerini kapsayan Akdeniz Bölgesi ve İstanbul Avrupa yakasını kapsayan şirketimizin faaliyet alanı ve aboneleri ile birlikte toplam dört bölgede, 11 ilde, yaklaşık 10 milyon aboneye hizmet vermekte ve bu özellikleri ile enerji sektörünün de lider grupları arasında yer almaktadırlar.

Şirketimiz, yaklaşık 4,5 milyon abonesine İstanbul Avrupa Yakası’nda görevli tedarik şirketi sıfatıyla Kurul tarafından onaylanan perakende satış tarifeleri üzerinden hizmet veriyor olmasının yanısıra, bölge sınırlaması olmaksızın serbest tüketici niteliğine sahip tüketicilerle ikili anlaşma yaparak indirimli tarifeler üzerinden elektrik enerjisi satışı yapabilmektedir. Şirketimiz, perakende elektrik satışı ve sonrasındaki faaliyetlerinde daha kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla devamlı çalışarak değişim ve dönüşümünü sürdürmektedir.

Vizyonumuz

Perakende elektrik sektörüne yön veren liderlik yaratmak ve sürdürülebilir kılmak.

Misyonumuz

CLK Boğaziçi Elektrik, müşteri memnuniyetini temel alan bir yaklaşımla; kolay erişilebilen, kaliteli, ayrıcalıklı ve uçtan uca hizmet deneyimi sunar ve geliştirir.


Kurumsal Sorumluluk İlkelerimiz

Faaliyet gösterdiğimiz her alanda sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor,  güvenilirliği ve kaliteli hizmeti esas alıyoruz.
Kurumsal sorumluluk çerçevesinde çalışanlarımızı yer alabilecekleri sosyal ve toplumsal faaliyetlere gönüllü olmaları konusunda yönlendiriyor, projelere onlarla birlikte destek veriyoruz.
Daha sağlıklı bir sosyal yaşam için eğitim, kültür, sanat, bilim, spor ve sağlık faaliyetlerine çalışma arkadaşlarımızla  birlikte destek oluyoruz.
Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde ekonomik hayatı ve yaşam kalitesini yükseltmek için projeler üretiyoruz.
Paydaşlarımızın ve çalışanlarımızın beklentilerini en üst seviyede karşılamak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürerek, topluma karşı sorumluluklarımızı zamanında ve şeffaflık ilkesiyle yerine getiriyoruz.
Çalışma enerjimizi ve gücümüzü destekleyen uyumlu bir çalışma ortamı yaratmayı ve bu ortamın sürekliliğini sağlamayı önemsiyoruz.
Dünyayı seviyor ve onu koruyoruz. Yaşamın sürdürülebilirliği için faaliyetlerimizden doğabilecek çevresel sonuçları duyarlılıkla yönetiyoruz.

Yönetim Kurulu Bilgileri

Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz
Yönetim Kurulu Başkan Vekili Celal Koloğlu
Yönetim Kurulu Başkan Vekili Batuhan Özdemir
Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz
Yönetim Kurulu Üyesi Devrim Koloğlu
Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Öktem
Genel Müdür Halit Bakal

Bir cevap yazın