Unutulmaz 2014 Sarıyer seçimleri – Gölge kadın

Unutulmaz 2014 Sarıyer seçimleri – Gölge kadın

   Gölge kadın seçimlerin 2018 ‘e alınması gündeme geldiğinde sizler için İstanbul’daki değil belkide Türkiye ‘deki tüm ilçelerden daha çok olayların yaşandığı “Unutulmaz Sarıyer ” seçimlerini hatırlatmak istedi.

2013 aday adayları, aday seçimi ,2014 yerel seçim süreci ve seçim sonrası yaşananları sizler için kaleme aldı …

——————– ” ” ———————

 

Seçimler, birde yerel seçimler dendiğinde aklıma ilk olarak Sarıyer ilçesi geliyordu.  Belki de bir çok insanın aklına Sarıyer geliyordur. İhanet,entrika, oyun, oyun içinde oyunların olduğu, gizli kahramanların sayesinde seçime giren bir CHP, kazanan bir CHP Türkiye’de gündeme oturan CHP olmuştur.

Aday adaylarının isimlerini zikrederek onları üzmeyelim. Bir çoğu ne umutlar, ne ümitlerle hazırlanmışlardı. Biri onlara kulağına eğilerek “sen adaysın” demiş gibi hepsinin adaylıkta umudu tamdı. O birisi dediğimiz karakteri bundan sonra “Joker” ismi ile sizlere anlatacağım.

Joker  oyun kurarken, oyun içinde oyun kurmuş olacak ki, kendisinin ve tüm kötülerin birleşmesine rağmen engel olamadıkları hiç istemedikleri bir isim aday olacak ve Joker onun adeta kölesi olacaktı. Jokeri destekleyen ve inanan bir çok kişi tabi ki hayal kırıklığı yaşasa da Joker kendini kurtaracaktı. Şimdi yaşanan süreci bir hatırlayalım.

  Öncelikle aday adayları seçenekler sunuyor, kriterler belirliyor istekleri gerçekleşirse aday adayı olacaklarının beyanını veriyordu. Tüm aday adaylarının yanında duran Joker, sadece seçilecek adayın yanında durmuyordu.  Joker bu oyun içinde oyun çevirir. Eski siyaset duayenleri genel merkeze isimler taşırken alınan yüklüce paralar nereye ve kimlere gidiyordu bilinmez ama dönemin güçlü ismi çok çarpıcı bir açıklamayla bu para trafiğine dur diyecekti.

indir“Aday olmak için Ankara’ya gitmeyin”  Ankara bu sözlerden sonra biraz daha durulacak, İstanbul’da cafeler mesken tutulacak aday için çalışmalar daha hızlanacaktı. O sırada Joker rahat durmuyor aday olacak ismin tüm ters düştüğü isimlerin yanına iki üç yandaşını da alarak fotoğraflar çektiriyordu. Bu görüntülerin gazete sayfalarından silineceğini düşünen Joker ne bilsin ki erken seçim söylentileriyle yine gündeme gelecek ve elinde hançeriyle gezen Joker’i okuyucular tekrar hatırlayacak. Aslında en komik yanı Joker ve yanındaki iki üç yandaşın olayların sonunda yaptıkları. Yazımın ilerleyen satırlarında bunu sizlere hatırlatacağım.

  Aday adayları ne yapıyordu?

 Joker istemediği adayın gelmemesi için mücadele ederken bir taraftan da aday adaylarının bazıları çalışmalara devam ediyordu. Joker ve ekibi olayları öyle abartıyorlardı ki; aday adaylarına verdiği sözü unutup,  Adalar, Şişli, Esenyurt, Ankara olmak üzere dışarıdan kendi kafasınca atama adayları dahi gündeme taşıyordu.

 Aday adaylarından bazıları oyun içindeki oyunu anlamış olacaklar ki ; geri çekilmeyi ve fazla yolunmayı kabul etmeyecek kadar akıllı bir hareket içerisine giriyorlardı. Tarihin unutmayacağı seçimlerde böyle olmalıydı. Süreç içerisinde Joker’in tüm hayalleri gerçek oluyordu. İstemediği isim unutuluyor, onunla yan yana olan isimler kamuoyuna servis ediliyordu. Hatta bir iki aday adayının artık aday olduğu kesin gözüyle bakılarak iki kişiye kadar isimlerin düştüğü gizli toplantılar yapılmıştı.

Meclis Üyeleri

Seçimlerin ikinci ayağı gözüyle bakılan “Meclis Üyeleri” aday adaylıkları da yine kran kırana geçiyordu CHP ‘de . Belediye Başkan Aday Adayları belli olmuş, ancak kimlerin meclis üyeliği için başvuruda bulunduğu tüm gizemini koruyordu.

 CHP’liler ve Sarıyer halkı kimlerin başvuruda bulunduğunu merak ederken, listenin kamuoyuyla paylaşılıp, paylaşılmaması yönetim toplantısında krize neden olmuştu. Yani sonun başlangıcı belliydi aslında .Joker rahat durmayacak Meclis Üyelerini de karıştıracaktı. Joker’in yapmak istediğini anlayan bazı partililer isyan çıkarttı.

 CHP’li kaynaklar, “Kimden neyi gizliyorlar? CHP değişti diyoruz ancak gizli kapaklı işlerle uğraşılıyor. Her yerde bu listeler açıklanıyor. Sarıyer’de neden açıklanmıyor? Devlet sırrı mı? Akrabanı yazdıysan bile kimden korkuyorsunuz?” diyerek tepki gösterdiler. Bazı partililerin ilçe yönetimindeki işleyişle ilgili de genel merkeze faks gönderdikleri öğrenilmişti. Bu yayınlar tüm yerel basında manşet olmuş artık Joker’in kimliği ve yapmak istediği tüm Sarıyerliler tarafından anlaşılmıştı. Tabi yandaş medyası da o günlerde Joker’in istediği yayınları yapıyor Siyaset duayenlerine, Avukatlara açıklama yaptırarak bir ismin aday olduğu takdirde Sarıyer’de CHP’nin kazanamayacağını manşetlerine taşıyorlardı. Günler hızla geçiyor artık gece ve gündüz kavramı Sarıyer’de unutuluyordu. Meclis üyeleri ön seçimle belirlenecekti.

imagesJoker yine maskesinin altından gülüyordu. Yine para kazanacak ilerleyen yıllarda hiç iş yapmasa da geçinebilecek kadar yükü tutacaktı. Kimdi bu joker neden herkes onun ağzından çıkanı yapıyordu? Orası bizlere bile kapalı kutu oldu. Kendine güvenmeyen aday adayları paranın uşağı bir Joker’e mi güveniyorsa zaten aday olmamaları en doğru karardı. Zaten ilerleyen günler bu sözümüzü doğrulayacak Joker’e inanmayan onunla hiç görüşme yapmayan bir isim aday olacaktı. Meclis üyeliği için aday adayları çalışa dursun biz Belediye başkan adayı kim oldu ona bakalım .

  Sarıyer’de Şükrü GENÇ ismi 

Tüm zamanların en yoğun çalışmalarını yapanlara karşı tek başına mücadele veren dönemin Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç aday oluyordu. Joker yıkılmıştı. Maskesinin üzerindeki gülen resminin altında acı bir üzüntü gözlerinde yaş  mağarasına çekilmiş “Ben ne yapacağım?” diye düşünüyordu.

 

Bir gazete köşe yazısı olarak  yazımız çok uzun sayfalarda yer alacak , sizleri sıkmamak adına ara veriyor ikinci bölümde görüşmek üzere diyorum .

                                                                                                   GÖLGE KADIN

İKİNCİ BÖLÜM BAŞLIKLARI

 

İLÇEDE YANAN ATEŞ

JOKER NE YAPTI?

YSK NE YAPTI ?

DİĞER PARTİLER NE YAPIYORDU?

SON DAKİKA SEÇİME KATILMAK

KAZANILAN SEÇİM

30 BİN FARK

VE SONRASI

 

 

————-  ”  ”  —————–

İstanbul Gazetem, İstanbul’daki tüm haberleri yerinden sizlere sunan İstanbul’un tek gazetedir.

Gündem  haberleri www.istanbulgazetem.com haber sitemizden ve Basılı yayınımızdan takip edebilirsiniz . Arayın gelelim abone olun,   

İSTANBUL GAZETEM GAZETESİ

Türkiye’nin her yerindeyiz.Abone olun gazeteniz kapınıza gelsin!

İstanbul Gazetem’in dağıtımı, posta yolu ile sağlanmaktadır.

ABONE KAYIT : Varol Kısa (0535 248 40 23)

REKLAM İLAN OFİS : 0546 875 56 05

HESAP NUMARAMIZ

YAPI KREDİ /Varol Kısa

 

 

sosyal medyalarda paylaşalım
0

Bir cevap yazın

Başa dön

Sosyal medyalarımızdan bizi takip edin

Facebook0
Twitter
LinkedIn132
YouTube0
YouTube