Varol KISA 24 Haziran seçim sonuçlarını


Merhaba güzel insanlar ; 24 Haziran seçimleri yaklaştıkça her kafadan bir oran sesleri yükseliyor. elbette sizlerin kafası daha çok karışıyor. Ben sizlere ne Fatih Altaylı’nın yaptığı gibi MHP adayını unutacağım, nede anket firma sahipleri gibi “Bol kepçeden” atacağım. Ben sizlere sizlerin sesini dışarı aktarmaya çalışacağım. Siyaset gerçekten de anlarla ilgili bir meslek haline geldi Türkiye’de. Artık siyaset bir meslek gibi uzun yıllar yapılıyor. İşte Antalya milletvekili adayı Deniz Baykal veya TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman gibi. Neyse Allah uzun ömürler versin diyerek konumuza dönelim.

Varol KISA 24 Haziran seçim sonuçlarını

 

Varol KISA 24 Haziran seçim sonuçlarını anlatıyor olarak baktığınızda tüm sosyal medyalarınızda yazımı bulabileceksiniz. 24 Haziran seçimleri iki kademeli yapılacak bir seçimdir. bunlardan ilki hükümeti seçeceğimiz genel seçimler ve ikincisi ise Cumhurbaşkanımızı seçeceğimiz Başkan seçimleridir.  

Dilerseniz önce hükümet seçimlerine bir bakalım. İttifakların garanti alacağı bir seçimdir. fakat hangi ittifakın alacağı ve aslında kaç vekil ile kazanacağı önemli olan bir seçimdir. Öncelikle yeni sistemde kaç milletvekili olduk bir öğrenelim. Ve illerimize etkisi ne oldu. 

BÜYÜKŞEHİRLERİN ÇIKARACAĞI MİLLETVEKİLİ SAYILARI ARTTI
 
Ankara’nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32’den 36’ya çıktı. İstanbul’un çıkacağı milletvekili sayısı 88’den 97’e çıktı. Antalya çıkaracağı milletvekili sayısı 2, Adana 1, Aydın 1, Bursa 2, Denizli 1, Diyarbakır 1 arttı.
 
Çıkan Kanunun 4. maddesine göre; milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken; toplam milletvekili sayısından (600) önce her il’e bir milletvekili tahsis edilir. Son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, kalan milletvekili sayısına (519) bölünmek suretiyle bir sayı elde edilir. İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit olunur. Bu suretle hesaplanan milletvekillerinin sayısı 600’ü bulmadığı takdirde, nüfusu; milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfusları ile artık nüfus bırakan illerin, artık nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulur ve ilk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekilleri bu sıra esas alınarak dağıtıma tabi tutulur.
 Yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısı (18)’e kadar olan iller bir seçim çevresi sayılır. Çıkaracağı milletvekili sayısı (19)’dan (35)’e kadar olan iller iki, (36) ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölünür. Bu seçim çevreleri numara sırasına göre adlandırılır. 2839 sayılı Kanunun 4. maddesinin yukarıda belirtilen hükümleri ile 2016 yılı nüfus bilgileri göz önünde bulundurulmak suretiyle, 600 milletvekilinin (81) il’e dağılımı yapılmıştır. Bunları neden anlattım. Çünkü artık bir Başbakanımız olmayacağından partilerin değil milletvekillerinin sayısı önemli olacaktır. 

400 MİLLETVEKİLİ ŞART 

 

Bu bilgilerle şunu bilmeliyiz ki 301 milletvekilini toplayan veya alan ittifak söz sahibi görülebilir. Fakat Başkanlık sisteminde 300 milletvekilinin değil “Başkan”ın sözü geçerli olacak. Bu netice ile kazandım diyebilmek için 401 milletvekiline ihtiyaç var ki; buda oyların % 60 alınmış olmak zorunda. Yani %50 veya %51 bu seçimde işe yaramayacaktır. Ne zaman yarar ; tek Cumhurbaşkanı olmak isteyen aday için gereklidir.

Devam edelim . % 60 nasıl olacak. Hangi ittifak % 60 tamamlar. İşte bunun sonucunu Büyükşehirlerimiz belirleyecektir. İstanbul 97 milletvekili ile en çok sayıda vekil çıkartan ilimiz olduğuna göre ” Referandum seçimlerinde HAYIR blogunun önde bitirdiği il” olarak Millet ittifakına göz kırpıyor dersek yalan veya bol kepçe olmaz. Olamaz. Aynı şekilde 36 vekilli Ankara ve 16 vekilli Antalya’da Millet ittifakı tarafından ağır basıyor.  Bu toplam ile 97+36+16 dediğimizde Millet İttifakı 149 vekil ile iyi bir başlangıç yapar.

Millet ittifakının kalesi İzmir 28 vekil ile sorunsuz atlatılır ve Adana, Bursa, Mersin, Hatay dan gelebilecek destek ile sadece 15 veya 20 il ile milletin ittifakı % 50 tamamlar diyorum . Fakat diğer ittifak boş durmayacak bu illerden birer ikişer alabildiği vekillerin yanı sıra Konya, Maraş, Kayseri ile farkı kapatıp, ortağı MHP’nin oyları ile  %50 yapabilir. Demek ki asıl oyları belirleyecek olan ittifaklar dışındaki HDP seçmenidir. HDP %10 barajını aştığı an itibariyle aldığı her oylarda “Cumhur İttifakı”nın vekilleri birer birer gitmeye başlayacak ve yüzdelik dilimler Millet ittifakı’na gelecektir.

BU TABLOYA GÖRE

% 48  Millet İttifakı

% 37 Cumhur İttifakı

% 11 HDP

% 4 Diğerleri olarak sonuçlanır.

Bu tablomuzu ve haberimizi cep telefonlarınız ve bilgisayarlarınıza kaydedebilirsiniz. 

CUMHURBAŞKANI (BAŞKANLIK) SEÇİMİ

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar gerçekten çok fazla. Demokrasinin güzelliği belki burada. Adayların fazlalığı mevcut Cumhurbaşkanının çok işine yarar. Çünkü ortada bir pasta var. Yarısı mevcudun, diğer yarısı ise rakiplerinindir. Hal böyle olduğunda 24 Haziran seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını seçmemiz imkansız. İkinci tura kalmak zorundayız.

İKİNCİ TUR SONUCU

 

İknci tur seçimleri için ilk aday üstteki açıklamamdan da anlaşılacağı gibi mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Peki ikinci isim kim olur?

Aslında bunu zaten hepiniz biliyorsunuz. Neticede zar zor imzaları toplayan son isim olmayacağı kesin. Sayın Temel Karamollaoğlu için ise seçmen sayısı ilk turda yetersiz gelecektir. Bir diğer güçlü aday Selahattin Demirtaş sadece kendi seçmeninden oy alırsa % 11 oranla o da ikinci tura kalamayacak isimlerden. Geriye kalan Meral Akşener ve Muharrem İnce arasında; CHP kemikleşmiş seçmeni % 30 oranında Muharrem İNCE diyecektir ve birde diğer oylardan % 5 oy alacak İnce % 35 ile ikinci turda rakip olarak gelir.

İkinci tur seçimlerinde diğerler dediğimiz seçmen yani tüm siyasi partiler ve kararsızlar ile parti üyesi olmayan seçmenler birleşir ve Muharrem İnce derse % 60 Muharrem İnce % 40 Recep Tayyip Erdoğan olarak bu yarış son bulur ve 8 Temmuz günü yeni bir Cumhurbaşkanı ismine merhaba deriz.

Yok bu değilde herkes geri çekilir ve AK Parti’nin asla bırakmayız dediği Erdoğan hayranları sandığa giderse bu sefer % 60 Erdoğan % 40 İnce olarak seçim son bulacaktır. Yani asla % 51 ile bu hesap son bulmaz.

Neticede seçmeni sandığa giden siyasi parti ve Cumhurbaşkanı adayı kazanır. Hayırlısı neyse ülkemiz için o olsun diyerek huzurlu ve güven dolu bir seçim günleri dilerim.

Bu vesile ile şimdiden Ramazan Bayramınız Kutlu ve Mutlu olsun değerli okuyucularım.

         VAROL KISA (Ailenizin gazetecisi)

 

FACEBOOK SAYFAMIZA KATILMAYI UNUTMAYIN.

Haber fotoğrafları Facebook sayfamızdadır.

Beğeni ve takip için TIKLAYIN!

 

 

HAFTANIN EN ÇOK OKUNAN HABERİ 60.000

 

Bir cevap yazın