Varol Kısa yazıyorum

Varol Kısa yazıyorum

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin ardından CHP’de başlayan “liderlik ve değişim” tartışmaları ile 15 günün sonunda nitelikli çoğunluk bulunması durumunda CHP, 45 gün içinde seçimli olağanüstü kurultaya gideceği gündem konusu olduğunda, bende yazılarımla yorum katma ihtiyacı duydum.

 

400 İMZAYA TEŞEKKÜR EDERİM

 

İlk günden iddalara göre 400 imza toplandı haberleri; başta beni ve bir çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını sevindirdiği kanısındayım. Bir olağanüstü kurultaya gitmeden önce mevcudun karnesine bakmak gereklidir. Öğle değil mi? Öğrencinin başarısını nereden anlıyoruz.? Karnesinde ki notlardan . O zaman gelin birlikte önce eğitim dönemini bir inceleyelim ve karnesini verelim mevcut yönetimin. 

KILIÇDAROĞLU’NUN KARNESİ

İlk seçime 2009 yılında girdi Kemal Kılıçdaroğlu. 29 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerde AK Parti’ye karşı kaybetti. Yüzde 44,77’ye karşı CHP’nin oyları yüzde 36,98′de kaldı. FAKAT YİNE BİR BAHANE BULARAK MEDYADA KAYBEDİLEN BİR ŞEY YOK, İLK SEÇİM  algısı gündeme düştü. 
 
2010 yılında Türkiye anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gitti. 26 maddelik bir değişikliği içeren paket için yine hayır kampanyası yürüttü Kılıçdaroğlu. Referandum sonucunda %57.88 evet ve %42.12 hayır oyu çıkarak anayasa değişiklikleri kabul edildi. Bu Kılıçdaroğlu’nun ikinci yenilgisi olarak tarihe geçti. Elbette taraflı ve yanlı bir kesim kitle bunu da kabul etmedi. 
 
Seçim kaybettikçe koltuğunu sağlamlaşan Kılıçdaroğlu dünya da bir ilki başarıyordu. Kaybeden kazanan Kılıçdaroğlu ‘Sakin güç’ sloganı yerini ‘kontrolsüz güç’e bıraktı.. Kılıçdaroğlu’nun bu tavırları ile 12 Haziran 2011’de genel seçimlere gitti Türkiye… AK Parti’nin yüzde 49,83 ile sandıktan çıktığı seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si 25,98 oy oranı ile yine sandıkta kaldı.
 
3 yıl sonra 2014’ün 30 Mart’ında Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığında seçimlere giden AK Parti halkın oylarının yüzde 42,87’sini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 26,34′de kaldı. CHP Lideri her seçimde sandıkta yok olsa da adeta kazanan edası ile koltukta oturmaya devam ediyordu. 
 
2014’de Türkiye ilk kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için 10 Ağustos’ta yapılan seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına Ekmelettin İhsanoğlu’nu çıkarttı Kemal Kılıçdaroğlu… Propaganda süreci boyunca kullandığı dil tepkilere neden oldu. Millet ise cevabı yine sandıkta verecekti. %52 oy alan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilmeyi başardı ve milletin iradesi ile cumhurbaşkanı oldu. Yani sadece partilisi değil yüce Türk Halkı dahi onu istemese de , o ve yanındakiler ısrarla göreve devam kararı verdi. 
 
7 Haziran 2015’te ise genel seçimler için sandıklar bir kez daha kuruldu. CHP Genel Başkanının AK Parti ile girdiği 6. yarıştı bu.
 Yüzde 49,50 ile AK Parti iktidar oldu. İçindeki çatlakları büyüyen ve koltuğu sallanan Kılıçdaroğlu milletten yüzde 25,32 oy alabildi. 7. yenilgiden sonra sine-i millete değil koltuğuna dönmeyi tercih etti bir kez daha…
Kılıçdaroğlu’nun tüm algı operasyonlarına rağmen yüzde 51,41’lik oy oranı ile millet evet dedi. Kılıçdaroğlu, HDP, Saadet Partisi, Vatan Partisi, MHP’den atılan muhaliflerin de aralarında bulunduğu irili ufaklı 10’un üzerinde parti ve grupla ancak yüzde 48,50 oranında oy toplayabildi.
 
8. kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu ise istifa sorularına yine kulaklarını kapatmayı tercih etti. Seçim kaybettikçe koltuğunu sağlamlaştırma çabası içine girdi. Ve işte 24 Haziran ve yine hüsran yine sandıkta yok olan bir Kılıçdaroğlu. Hemen bir açıklama ile “Kaybeden AKP diyen bir Genel Başkan” ve bu söylemi destekleyen onlarca PM üyesi MYK üyeleri İl başkanları ve ilçe başkanları. Galiba birileri Türk Halkının aklıyla dalga geçmeye çalışıyor. Fakat asıl dalga geçilen kendisi olduğunun farkına varmayan bu birileri nereye kadar gidebilecek? 
 Türkiye’de bu siyaset anlayışı sadece CHP’ye değil, tüm partilere ve  siyasete gönül veren herkese darbe vuruyor. Umutsuzluk kol gezmeye başlıyor. Başarı karne ile sonuç veriyorsa, sen sınıfta kaldın Sayın Kılıçdaroğlu .  Aynı zamanda sayın Bülent Tezcan’dan başlamak üzere tüm siyasi ekibi de  sınıfta kaldı. Uyanın artık “KRAL ÇIPLAK”.
 İyi günler Türkiyem 

 

Bir cevap yazın