Yargısız İnfaz – Cemile Savaş

YARGISIZ İNFAZ

Zihnin oyunları , şüphe ,ego, kıskançlık, hedefe ulaşma arzusu, ihtiras ile kavrulurken ruhlar ve kalpler alınan kararlar yargısız infazdır. Ne mahkemesi vardır,ne celbi,ne hakimi, ne savcısı, ne de söz hakkı.

      Kurallarını ve kanunlarını kendi koyduğu, mahkeme kurar zihninde. Suçsuz olabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulmadığı bir mahkemedir. Sanık suçludur her halükarda. Kalem kırılacak,cezası kesilecektir,yargısız infazda. Öyle iyi hal göz önünde bulundurulmaz. Neden ? diye sorulmaz. Adının,sanının,kimliğinin bir önemi yoktur. Dedim ya ;’’yargısız infaz ’’Kalem kırılacaktır. Hani şansın yaver gider de, insafa gelir de, söz hakkı verilirse, yanlış anlaşılma açığa çıkacak, zihninde mahkemeyi kuran tarafından  beraatine  karar verilecektir. Ama ne beraat? Oysa ; ellerin titremiş ve terlemiştir. Yüreğin yerinden çıkacak gibi atmıştır. Çünkü yargısız infaz da cezan ya idam, ya müebbettir. Bedenlerin sağ bırakılıp,ruhların öldürüldüğü bir idam, bedenlerin serbest bırakılıp ruhların hücrelerde çürütülmeye mahkum bırakıldığı bir müebbettir yaşayacağın. Şimdi; yanlış anlaşılmadan ötürü beraatine karar verilir. Haydi sevin !ruhuna öldürücü darbeler aldın ama beden ayakta .

         Önce boynuna urganı geçirirler. Kızarak,öfkeli, anlamadan. Sonra o urganı gülümseyerek çıkarırlar. Boynuna urganı geçiren, yargısız infazla seni  idama mahkum eden, bir kere ölür aslında. Çünkü seni suçladığı dava onun canını yakmaktadır. Ama sen bin kere ölürsün yargısız infazla. Çünkü aklandığında, boynuna geçirdiği yağlı urganı gülümseyerek çıkaracaktır. Kendini affettirme adına . Ve o gülümseme gitmeyecektir gözlerinin önünden. Bin kere ölürsün bu gülümseme yüzünden.

         Üstelik yargısız infaz senin dostça gülüşlerine yapılmıştır. Gülüşlerini öldürmüştür,seni sağ bıraksa da. Güvenini yok etmiştir, seni sağ bıraksa da. Ruhunda kan kaybı vardır, seni sağ bıraksa da. İnançların,onurun zedelenmiştir, seni sağ bıraksa da, bir kez daha tecavüze uğramıştır. Dostluk, kardeşlik ve aşk kelimesi. Dengesi bozulacak, travma yaşayacaktır, bu üç kelime. Ölüme bir adım kala kurtarılacaktır bu değerler infazdan. Ve duyguların ağır darbeler almıştır. Pişmanlık, izahat, özür her neyse adı, her neyse, gülüşlerinin ölümüne engel olamaz.

Yargısız infazlar ruhuna zedeleyici darbeler vururken, seni sağ bırakmasının bir anlamı yoktur aslında.

Sor! Dinle! Anla! Yargısız infazla ruhların katili olma !

Ruhların idamına kalem kırma !

Cemile Savaş

KENDİ SİTESİ

Bir cevap yazın